Audzināšana ir process, kurā cilvēks iegūst iemaņas un zināšanas, kuras nereti var izmantot tālākajā dzīvē. Pastāv daudz dažādu uzskatu par audzināšanas uzskatiem un procesiem, kuri ir diezgan atšķirīgi katram indivīdam. Turpretim socializācija ir personības tapšanas process, cilvēkam jau no dzimšanas pārmantojot cilvēces pieredzi un zināšanas, pakāpeniski iesaistoties sociālā vidē. Pagātnē un mūsdienās ir aktuāls jautājums par audzināšanas un socializācijas procesu, tādēļ autors ir izvēlējies papētīt šo jautājumu, lai iedziļināties šo divu procesu kopīgajās un atšķirīgajās iezīmēs.
Autors savā darbā apskatīs gan mūsdienās populāro audzināšanas procesu tā pozitīvos un negatīvos aspektus, kā arī socializācijas aspektus, lai varētu atrast kopīgo un atšķirīgo šajos divos procesos.
Audzināšanas process ir process kurā cilvēks iegūst iemaņas un zināšanas pateicoties vecākiem un skolotājiem, kas norit no bērnības līdz pat pusaudžu gadiem, turpretim socializācija ir process kurā indivīds apgūst cilvēciskumu un atrod savu vietu sabiedrībā. Salīdzinot ar audzināšanas procesu – socializācijas process galvenokārt norit tieši bērnībā.
Autors savā darbā iedziļinās šo divu procesu īpatnībās un salīdzina tos, lai atrastu atšķirīgo un kopīgo.
Veiktais pētījums tika balstīts Leonarda Žukova, V. Zelmeņa teorijām.
Pētījuma priekšmets: audzināšanas un socializācijas process
Pētījuma objekts:
Mērķis: izpētīt audzināšanas procesu un analizēt būtiskākās kopīgās un atšķirīgās iezīmes ar socializācijas procesu
Uzdevumi:
1. izpētīt literatūras un informācijas avotus par audzināšanas un socializācijas procesiem;
2. salīdzināt audzināšanas un socializācijas procesus;
3. analizēt būtiskākās kopīgās un atšķirīgas iezīmes šajos procesos
Pētījuma jautājums: Kādas ir audzināšanas un socializācijas procesa kopīgās un atšķirīgas iezīmes?
Pētījuma metodes:
1. Literatūras un informācijas avotu izpēte;
2. Iegūtās informācijas salīdzināšana.
Pētnieciskā darba bāze: Rēzeknes Augstskolas, izglītības un dizaina fakultātes, izglītības un dizaina katedras, 2.līmeņa profesionālās augstākās izglītības bakalaura studiju programmas “Sociālais pedagogs”. Darbs sastāv no 2 nodaļām ar apakšnodaļām, 15 bibliogrāfijas avotiem un 2 pielikumiem.