Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
4,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:321847
 
Vērtējums:
Publicēts: 23.04.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 30 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Audita būtība un mērķi    1
  Audita process    3
  Audita veikšanas pamatprincipi    5
  Starptautiskie revīzijas standarti    7
  Revidentu darba organizācija Latvijā    8
  Revīziju juridiskais pamats ES – modernizēta 8. direktīva    9
  Vispārīgs audita tirgus raksturojums    10
  Pieprasījums pēc audita pakalpojumiem Latvijā    11
  Jaunākās tendences audita tirgū Latvijā    12
  Konkurence audita tirgū    13
  Latvijas Zvērinātu revidentu asociācija    18
Darba fragmentsAizvērt

Pirms apskatīt jautājumu par audita būtību un mērķiem, ir jāapskata jautājums par terminoloģiskajām niansēm – t.i. terminu "audits" un "revīzija" lietošana. Abi šie termini tiek lietoti latviešu valodā. Termins "audits" vairāk tiek attiecināts uz valsts iestāžu (piemēram, Valsts ieņēmuma dienesta) veiktajām pārbaudēm grāmatvedības un nodokļu jautājumos. Gada pārskatu pārbaudēm, kuras veic zvērināti revidenti, biežāk tiek attiecināts termins "revīzija" (saskaņā ar likumu "Par zvērinātiem revidentiem"). Tāda ir prakse, bet zinātnisks pamatojums šādam sadalījumam nav atrodams. Piemēram, Ekonomikas skaidrojošās vārdnīcas autori terminus "audits" un "revīzija" uzskata par identiskiem terminiem. Līdzīga situācija ir arī franču un krievu valodās, kurās tāpat kā latviešu valodā ar vienādu nozīmi tiek lietoti abi šie termini (franču valodā – révision; audit; krievu valodā – ревизия; аудит). Ekonomikas skaidrojošās vārdnīcas definīcija terminiem "revīzija" un "audits" ir sekojoša: "Kādas iestādes, uzņēmuma vai amatpersonas likumīga pārbaude, ko veic īpaša lietpratīga persona (revidents) un kas ietver informācijas apkopošanu par kādu uzņēmējdarbību un šīs informācijas novērtēšanu, pārbaudot aprēķinu pareizību un pēc noteiktiem kritērijiem dodot savu revīzijas atzinumu"1.Tātad nodarbībās abi minētie termini tiks lietoti kā sinonīmi, bet darba gaitā tiks apskatītas vienīgi zvērināto revidentu veiktās gada pārskatu revīzijas.
Uzņēmuma finanšu pārskatos ietvertā publiski pieejamā informācija interesē plašu finanšu pārskatu lietotāju loku. Pirmkārt, tie ir akcionāri, kas analizē savu ieguldījumu efektivitāti. Otrkārt, tie ir potenciālie investori, kas apsver jaunu ieguldījumu iespējas. Treškārt, tie ir kreditori, īpaši bankas, kas novērtē savu kredītu drošumu. Ceturtkārt, tās ir valstiskās regulējošās institūcijas, tajā skaitā Valsts ieņēmumu dienests. Visbeidzot, tie ir arī uzņēmuma darbinieki, kuri interesējas par savām darba iespējām nākotnē. Visi finanšu tirgu dalībnieki, protams, vēlas iegūt kvalitatīvu finanšu informāciju.
Uzņēmumi darbojas sarežģītā vidē ar mainīgu likumdošanu, veikto darījumu skaits un to daudzveidība ir liela, grāmatvežu kvalifikācija ir ļoti dažāda. Iepriekš minētie faktori var būt cēlonis tam, ka finanšu pārskati nesniedz objektīvu informāciju par uzņēmumu. Revīzijas mērķis ir palielināt uzņēmumu finanšu pārskatu ticamību, lai balstoties uz finanšu pārskatos ietvertās informācijas analīzi, finanšu pārskatu lietotāji pieņemtu adekvātus lēmumus. Revīzijas beigās revidents dod atzinumu par to, vai finanšu pārskati visos būtiskos aspektos sniedz skaidru un patiesu priekšstatu par uzņēmuma aktīviem, saistībām un finanšu stāvokli.2
Precīzāks termina "revīzija" skaidrojums ir atrodams Starptautiskās grāmatvežu federācijas izdotajā terminu vārdnīcā. "Revīzija (audit) - finanšu pārskatu revīzijas mērķis ir dot revidentam iespēju izteikt atzinumu, vai finanšu pārskati visos būtiskos aspektos ir sagatavoti saskaņā ar identificētajām finanšu pārskatu sniegšanas pamatnostādnēm. Revidenta atzinums tiek izteikts ar vārdiem “sniedz patiesu un skaidru priekšstatu” vai “visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo”, kas ir identiski termini."…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties