Aktualitāte:
Geji un lezbietes ir viena no sociālajām grupām, kuras tiek pakļautas vislielākajai neiecietībai, diskriminācijai un vardarbībai. Tiek uzskatīts, ka tā ir vienīgā grupa, naids pret kuru ir sociāli pieņemams un daudzās situācijas tiek atklāti pausts (Herek, 1995; Cihanovicha & Locmelis, 1999). Kādēļ?
Stereotipi par kādu sociālo grupu ir saistīti ar attieksmēm pret šo grupu, un šie stereotipi savukārt ietekmē cilvēku uzvedību. Pētījuma aktualitāte saistās gan ar autostereotipiem (stereotipi par savu grupu), kas nosaka attieksmes pret savu grupu un lomu modeļus tajās (A. Simon, 1998), gan ar stereotipiem par citu grupu, ko ietekmē, protams, arī sabiedrības iemācītie uzskati.
Vīriešiem raksturīgi negatīvāki stereotipi nekā sievietēm (Herek, 1984), un vīrieši šos esošos stereotipus pauž atklātāk nekā sievietes (Herek, 1995), tādēļ par respondentu grupām šajā pētījumā kļuva vīrieši – heteroseksuāļi un homoseksuāļiPētījuma izlase:
Homoseksuāli un heteroseksuāli vīrieši vecumā no 20-40 gadiem
Pētījuma priekšmets:
stereotipu atšķirības par homoseksuālo vīrieti, homoseksuālo sievieti, heteroseksuālo vīrieti un heteroseksuālo sievieti.
Darba mērķis:
teorētiski analizēt un praktiski izpētīt stereotipu atšķirības homoseksuāliem un heteroseksuāliem vīriešiem par homoseksuālo vīrieti, homoseksuālo sievieti, heteroseksuālo vīrieti un heteroseksuālo sievieti.
Secinājumi par heteroseksuālu un homoseksuālu vīriešu stereotipiem par homoseksuālu sievieti:
Heteroseksuālo un homoseksuālo vīriešu stereotipi par homoseksuālo sievieti ir statistiski nozīmīgi atšķirīgi, kas saskan ar citu pētījumu rezultātiem un apstiprina izvirzīto hipotēzi. Heteroseksuālie vīrieši redz lezbieti kā dumjāku, nepatīkamāku, slimāku, drīzāk atklātu, drīzāk koptu, pa vidu starp miermilīgu un agresīvu, pa vidu starp labsirdīgu un cietsirdīgu un drīzāk aktīvu. Var secināt, ka lielakā daļa heteroseksuālo vīriešu stereotipu ir skaidrojami ar homofobiju un heteroseksismu un ir saistīti ar tendenci piedēvēt lezbietei stereotipiskās vīrieša īpašības. …