Secinājumi
Attīstoties tehnoloģijām, cilvēkiem ir nepieciešams attiecīgās zināšanas, lai tās tiktu lietotas, bet šobrīd informācijas un tehnoloģiju joma attīstās tik strauji, ka būtībā cilvēks netiek tām līdzi, tāpēc lai tiktu paaugstināta uzņēmuma produktivitāte, ir būtiski piemeklēt cilvēkus ar atbilstošām zināšanām, tāpēc arvien pieaug cilvēku zināšanu nozīmīgums darba samaksas noteikšanā, jo cilvēka zināšanas jaunajā ekonomikā ir vissvarīgākā vērtība.
Pieaugot starptautiskai līdzdalībai valsts ietvaros, būtiska ir vairāku valodu lietošanas prasme, taču attiecīgā valstī lielākoties visos uzņēmumos pakalpojumu sfērā vienmēr būs svarīgāka valsts valoda, jo notiek komunikācija ar vietējiem iedzīvotājiem, un viņi ir galvenie, ilgtermiņa patērētāji. Tāpēc arvien palielinās arī valsts valodu zināšanu ietekme uz darba samaksu.
Vēl aizvien no seniem laikiem ir ieskaņojies stereotips par dzimuma diskrimināciju, kas liedz sievietēm saņemt tādu pašu darba atalgojumu kā vīrietim strādājot tajā pašā darbā, bet kā liecina pētījums šī tendence arvien samazinās kļūstot vecākiem. Domājams, ka šī tendence nākotnē varētu pilnībā izzust, jo daudzi uzņēmumi, galvenokārt novērtē darbinieku pēc viņa ieguldījuma atdeves uzņēmumā nevis pēc dzimuma.
Lai arī priekšroka tiek dota darbiniekiem ar lielāku pieredzi, tajā pašā laikā ir vērojams, ka darbiniekiem kļūstot vecākiem samazinās atalgojuma lielums, jo ievērojami pasliktinās darba izpildes kvalitāte, kas ir atkarīga no darbinieka fizioloģijas izmaiņām, piemēram, pastiprinās skleroze.
Izvērtējot atalgojuma lieluma atkarību no nodarbinātības ilguma uzņēmumā ir samērā pārsteidzošs pētījuma rezultāts, ka darbinieka alga pieaug tikai līdz vienam gadam, bet vēlāk atkal samazinās. Tas šķiet neloģiski, jo darbinieks ilgtermiņā var sniegt lielāku ieguldījumu, kā arī veidojot savu karjeru konkrētā uzņēmumā un “augt” kopā ar to.
…