Lai analizētu ASV mūsdienu ārpolitikas problēmas, savā darbā izmantoju 3 autoru darbus: Kisindžera ”Vai Amerikai vajadzīga ārpolitika”, Bžezinska ”Lielais šaha dēlis”, Hantingtona” Civilizāciju sadursme”.
Bijušais ASV prezidents Bils Klintons, izsakoties par ASV ārpolitikas virzību 21.gs., uzsvēra, ka tās galvenais mērķis ir paplašināt un nostiprināt pasaules demokrātisko valstu kopienu, kas balstās uz tirgus ekonomikas principiem. Ar to Amerika būtībā pasludināja savu nodomu radīt jaunu pasaules kārtību, kurai būtu raksturīgas ASV iekšpolitiskās vērtības. Tā kā valstu spējas mijiedarboties pieaug, aktuāls ir jautājums- uz kādiem principiem ir iespējams balstīt jauno pasaules kārtību?
Pēc Aukstā kara pasaule kļuva unipolāra - ASV pārsvars ir jūtamāks, taču tās spēks ir kļuvis daudz izkliedētāks. Tādējādi ASV spējas ietekmēt pārējo pasauli ir mazinājušās.
Šodien nav viegli izprast ASV ārpolitikas mērķus. Uzskatu par šo jautājumu ir ļoti daudz un tie ir dažādi. Vieni atzīst ASV lielo lomu cilvēces glābšanā, citi pārmet tai neokoloniālisma atdzimšanu.
Nedaudz vārdos par Harvardas profesora Semjuela Hantingtona darbu „Civilizāciju sadursme”. Viņa darba metodoloģija ir balstīta uz uzskatu, ka starp dažādām pasaules tautām pastāv tik krasas atšķirības pasaules uztverē, ka saprašanās starptautiskajā politikā ir vienkārši neiespējama. Gan rietumi, gan austrumi sastāv no dažādām civilizācijām, kuras savstarpēji nespēj saprasties. Civilizācijas var pārņemt viena no otras tehniskus jauninājumus, bet kultūrpolitiskajā ziņā tās iet katra savu ceļu. …