Noslēguma konferencē, kura tika rīkota 1975. gada novembrī ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Eiropas ekonomiskās komisijas (ANO/EEK) atbalstu, tika iesniegta 1975. gada Autoceļu Starptautisko pārvadājumu konvencija (turpmāk tekstā ASP konvencija), kura stājās spēkā 1978. gadā. Kopš šī laika tā paliek viena no iedarbīgākajām starptautiskajām transporta konvencijām un faktiski vienīga universālā tranzīta sistēma. Galvenās 1975. gada ASP Konvencijas idejas un principi lika pamatus daudzām citām tranzīta sistēmām, un tādā veidā tieši vai netieši 1975. gada ASP Konvencija veicināja starptautisko transporta pārvadājumu vienkāršošanu kopumā, it sevišķi attiecībā uz automašīnu pārvadājumiem, ne tikai Eiropā un Vidējos Austrumos, bet arī tādos reģionos, kā Āfrika un Latīņamerika.
Ikviens, kas ceļoja pa Eiropas ceļiem, zina, kas ir TIR tabula, kura piestiprināta pie tūkstošiem kravas automašīnu un piekabju. Zilā tabula ar baltu ierakstu “TIR” ir savdabīga caurlaide, kas vienkāršo un paātrina starptautisko kravu pārvadāšanu.
1995. gadā 1975. gada ASP Konvencija nosvinēja savu 20-gadu jubileju. Šis notikums ļāva vēl reiz atzīmēt priekšrocības, kuras piedāvā ASP sistēma saviem dalībniekiem, un izdarīt dažas nākotnes prognozes.
Izveidošanas vēsture
Darbs pie ASP Muitas tranzīta sistēmas izveidošanas sākās ar Eiropas ekonomiskās komisijas atbalstu drīz pēc Otrā Pasaules kara beigām. Pirmo ASP vienošanos parakstīja vairākas Eiropas valstis 1949. gadā. Šīs vienošanās sekmes nosacīja ASP Konvencijas pieņemšanu ar Eiropas ekonomiskās komisijas Transporta komiteju 1959. gadā. Jau 1960. gadā Konvencija stājās spēkā. Pirmā ASP Konvencija tika pabeigta 1975. gadā, ievērojot Sistēmas izmantošanas gaitā uzkrāto pieredzi, tehniskos jaunievedumus, muitas un transporta noteikumu izmaiņas. …