1.1. Cieņa, higiēna un darba smagums
Daudzās vietās drēbnieks (skroderis) vidēji nopelna gada laikā mazāk nekā audējs. Jo viņa darbs ir daudz vieglāks. Audējs pelna mazāk nekā kalējs – viņa darbs ne vienmēr ir vieglāks, bet toties daudz tīrāks. Kalējs, kaut gan viņš ir amatnieks, reti kad 12 stundu laikā nopelna tik pat daudz, cik 8 stundās kalnracis, kurš skaitās parastais strādnieks. Tas ir izskaidrojams ar to, ka kalēja darbs ir ne tik netīrs, mazāk bīstams un notiek virszemē, pietam dienas gaismā.
Cienība sastāda milzīgu atalgojuma daļu visās īpaši cienījamās profesijās. Nicības parādība pret dažādiem amatiem, ved pie pretēja rezultāta. Miesnieka rūpals – ir rupja, pretīga un atbaidoša profesija, bet neskatoties uz to, gandrīz visur, tā ir ļoti izdevīga nodarbe. Visnepatīkamākais darbs – ir strādāt par bendi, bet tomēr ņemot vērā viņa padarīta darba apjomu, tas tiek atalgots labāk par visiem citiem prastiem darbiem.
Pirmatnējā sabiedrībā, medniecība un zvejniecība, bija viss svarīgākās cilvēka dzimtas nodarbošanās; bet vēlāk, attīstoties sabiedrībai, tās kļuvušas par izklaidi. Šodien cilvēki ar prieku nodarbojas ar to, pie, kā agrāk viņus piespieda vajadzība. Tāpēc civilizētajā sabiedrībā tikai trūcīgie nodarbojas ar to kā ar profesiju. Zvejnieki atrodas šajā stāvoklī jau no Feokrīta laikiem. Piemēram, Lielbritānijas malu mednieki ir pavisam trūcīgie cilvēki. Tādu strādnieku darba produkts tirgū vienmēr tiek piedāvāts un pārdots ļoti lēti salīdzinoši ar lielo ieguldīto darbu tajā un tāpēc tas nodrošina nodarbinātos tikai ar niecīgu iztiku.
Nepatīkams nodarbības raksturs un sabiedrisks darba nicinājums, izraisa ietekmi peļņas un kapitāla svārstībā tā, pat kā darba algā. Kroga īpašnieks, kurš nav savas mājas īpašnieks un pakļaujas dzērāju rupjībām, nodarbojas ar dabu, kurš nav visai patīkams un nav visai cienīgs Tomēr diez vai pastāv kāda cita profesija, kura no tik niecīga pamatkapitāla nestu tik milzīgu peļņu.
Tātad var secināt, ka atšķirībā no mūsdienām, lielāku algu saņēma tie strādnieki, kuri veica smagāku un netīrāku darbu, savukārt tagad maksā lielāku darba algu par intelektuālu darbu nevis fizisku. Mūsdienās tiek augstāk novērtēts izglītības līmenis.
…