Ražošana mūsdienās ir viens no svarīgākajiem faktoriem, lai vienlaicīgi notiktu ekonomiska attīstība valstī un tiktu apmierinātas patērētāju vajadzības. Latvijā mašīnbūves un metālapstrādes nozare ir viena no straujāk augošajām rūpniecības apakšnozarēm1. Mašīnbūves un metālapstrādes nozare veido 82% no rūpniecības pievienotās vērtības, 70% no nozares ražošanas kopapjoma tiek eksportēts2. [15]
Lai ražošanas uzņēmums veiksmīgi varētu pildīt savas galvenās funkcijas, ir nepieciešama patstāvīga organizācija un kontrole tā saimnieciskajā darbībā. Ražošanas uzņēmumi ir tie, kas ražo sabiedrībai vajadzīgu produkciju, tajos tiek pieņemti lēmumi par augstražīgas tehnikas iegādi un izmantošanu, kam nepieciešami ļoti lieli ieguldījumi. Ražošanas uzņēmumi strādā, ņemot vērā divus galvenos ražošanas procesa virzītājspēkus– noieta tirgus un maksimāla izdevumu samazināšana. [1, 515.lpp]
Uzņēmumi, kuru pamatdarbība ir saistīta ar ražošanu, ir vieni no lielākajiem darbaspēka izmantotājiem valstī.
Lai uzņēmums efektīvi varētu darboties, viena no galvenajām lomām saimnieciskajā darbībā ir izdevumiem. Izdevumu struktūru un apmēru nosaka katras ražošanas specifika, uzņēmuma vadība un tās uzskati par ražošanas procesu vispār.
Liepājas ekonomiskā attīstība, kopš valsts neatkarības atgūšanas 1991.gadā, ir bāzējusies uz vēsturiski izveidotu rūpnieciskās ražošanas infrastruktūru. Metalurģija ir pati lielākā dabas gāzes un elektrības patērētāja. Nākotnē ir paredzama metāla pieprasījuma samazināšanās. Pie šādiem noteikumiem augs konkurence starp metāla ražotājiem, kas būs par stimulu tālākai metāla kvalitātei, pie vienlaicīgas tās pašizmaksas samazināšanas. Tādēļ ir nepieciešams palielināt inovāciju darbību galvenās ražošanas pārveidošanas tehniskajā daļā uz jaunas augstas efektivitātes tehnoloģijas bāzes, kas spētu racionālāk izmantot energoresursus.
Studiju darba izpētes objekts ir ražošanas uzņēmums A/S “Liepājas Metalurgs”, kura galvenie darbības virzieni ir tērauda ražošana un tērauda preces tirdzniecība.
Studiju darba mērķis ir izpētīt A/S „Liepājas Metalurgs” darbību un konkurētspēju un novērtēt uzņēmuma izaugsmes iespējas.
Lai izpildītu šo mērķi tiek izvirzīti sekojoši uzdevumi:
Analizēt A/S „Liepājas Metalurgs” darbību
Analizēt A/S „Liepājas Metalurgs” mārketinga pasākuma kompleksu
Noteikt A/S „Liepājas Metalurgs” konkurētspēju.…