Uzņēmuma finansiālā stāvokļa stabilitāte lielā mērā atkarīga no līdzekļu ieguldījumu vietas aktīvos. Vispārēju priekšstatu par līdzekļu ieguldījumu un naudas plūsmas pārmaiņām sniedz vertikālā un horizontālā bilances analīze. Veicot bilances vertikālās analīzes rādītāju strukturālās pārmaiņas var izsekot saimnieciski finansiālās darbības norisēm uzņēmumā (pielikuma 2. tabula). Pēc veiktās analīzes redzams, ka divu gadu laikā uzņēmuma ilgtermiņa ieguldījumi ir palielinājušies par 9,13%, bet apgrozāmie līdzekļi samazinājušies par 9,13%. Apgrozāmo līdzekļu samazinājumu pamatā ir radījis naudas līdzekļu samazinājums, kas pēdējo divu gadu laikā ir samazinājies par 16,21%. Bilances pasīva analīzē ir vērojamas negatīvas tendences. Divu gadu laikā par 5% ir samazinājies pašu kapitāls, kā pamatā ir zaudējumi uzņēmuma darbībā. Attiecīgi par 5% ir palielinājušies kreditori, neskatoties uz to, ka ilgtermiņa kreditori pēdējo gadu laikā ir samazinājušies par 23%.
Bilances horizontālā analīze papildina veikto vertikālo analīzi (pielikuma 3. tabula). Pēc analizējamiem datiem var secināt, ka pēdējo divu gadu laikā ir samazinājušies kopējie aktīvi par 8,57%. Par 41,96 samazinājušies ir apgrozāmie līdzekļi un samazinājuma pamatā galvenokārt ir naudas līdzekļu samazinājums un pamatlīdzekļu izveidošanas izmaksas. Uzņēmuma krājumi ir palielinājušies par 27%. Pēc bilances pasīva redzams, ka pašu kapitāls 2008. gadā salīdzinot ar 2006. gadu ir samazinājies par 27,60%. Kopējās saistības samazinājušās par 8,57%, būtiski ir palielinājušies īstermiņa kreditori par 35, 43%.
Horizontālo analīzi var izmantot arī analizējot peļņas vai zaudējuma aprēķina rādītājus (pielikuma 4. tabula). Gala rezultāts, kas raksturo uzņēmuma darbību, ir peļņa vai zaudējumi. Tomēr pārskata analīze sākas no neto apgrozījuma, kas ir viens no analīzes pamatrādītājiem. …