Offshore kompānija – pēc LR likumdošanas ir ārzemju uzņēmējsabiedrība, kas reģistrēta zonā ar zemu nodokļu likmi vai beznodokļu zonā, tās ienākumi netiek aplikti ar nodokļiem ja tā neveic komercdarbību reģistrācijas zonā.
Offshore vēsturiskais skaidrojums
Termins “offshore” pirmo reizi parādījās kādā no ASV Austrumu piekrastes avīzēm 50‑to gadu beigās. Tas notika sakarā ar kādu finansu organizāciju, kura atbrīvojās no valsts uzraudzības izvēloties izdevīgu ģeogrāfisko vietu savas darbības veikšanai, t.i., šī firma pārcēla savu darbību, kuru ASV valdība vēlējās kontrolēt un regulēt, uz teritoriju ar labvēlīgu nodokļu politiku. Tādējādi “offshore” nav juridisks, bet gan ekonomiski ģeogrāfisks termins.
Šobrīd tādas offshore zonas pasaulē ir apmēram 200. To, kādēļ šī zona ir pasludināta par beznodokļu zonu, nosaka dažādi apstākļi atkarībā no konkrētās valsts ekonomiskās attīstības līmeņa, sociāli ekonomiskajiem apstrākļiem, konkrētām ģeogrāfiskām un citām īpatnībām. Offshore zonas tiek radītas visā pasaulē gan attīstītajās valstīs (Lielbritānija, Vācija, ASV, Holande u.c.), gan arī mazāk attīstītās valstīs (Brazīlija, Dienvidkoreja, Malaizija, Ķīna u.c.). Dažām mazākām valstīm offshore statuss kalpo par mērķi jaunu darba vietu radīšanai. Mazāk attīstītām valstīm šis statuss palīdz piesaistīt jaunas, modernas tehnoloģijas, attīstīt un paplašināt eksporta iespējas, paaugstināt iedzīvotāju kvalifikācijas līmeni.
Offshore priekšrocības
Viena no offshore zonu priekšrocībām ir zemas kompāniju inkorporāciju izmaksas: kompānijas dibināšanas izmaksas sastāda vidēji 1000,00 ASV dolāru, un apmēram tikpat izmaksā kompānijas juridiskās adreses uzturēšanas gadā. Nodibināt jaunu firmu var dažu dienu laikā, taču ir iespējams iegādāties arī jau esošu kompāniju. …