Ārvalstu investīciju piesaistīšanas problēma ir aktuāla, daudz faktoru dēļ. Pirmkārt, pēc Latvijas neatkarības pasludināšanu, mūsu ekonomika pārveidojas un līdzinās mūsdienīgai tirgus ekonomikai. Dotajā situācijā – ekonomiskais stāvoklis liek domāt par pārstrukturēšanu uz jaunus noietu tirgus, kas tieši saistīts ar ražošanas modernizēšanu, tas ir papildus investīcijas. Investīciju apklāšanas avots ir kā iekšējie, tā arī ārējas uzkrājumi. Lai sasniegtu stabila ilgtermiņa izaugšana, iekšējas investīcijas ir jānodrošina ar nacionālo uzkrājumu. Lai saglabāt iekšējo un ārējo ekonomisko līdzsvaru, - iekšējas uzkrāšanām ir jābūt 80% no investīcijām. Latvijai tādi rādījumi ir pavisam mazie, tātad, ir aktuāls jautājums par tiešo ārvalstu investīcijas piesaistīšanu, tas nozīme tādus, kas ir ieguldīti tieši Latvijas ražošanā. Ārvalstu investīcijas tiek piesaistīti visās valstīs, kā ekonomiski vajās, tā arī ekonomiski attīstītās (Tas veicina ekonomiski starptautisku sakaru attīstību un uzlabošanu).
Šī situācijā trūkst iekšējo līdzekļu avoti lai finansētu ekonomikas attīstību. Bet rietumu valstīs ir kapitāls, kas varētu būt ieguldīts Latvijā. Otrkārt, ar valsts orgānu palīdzību tiek īstenota politika, kas veicina ārvalstu līdzekļu piesaistīšanu Latvijas ekonomikā. Diemžēl, iekšējo problēmu nenorisināšana apgrūtina ārvalstu kapitāla ieviešanu republikā. Dota problēma aktīvi pārstrādāta pēdējos gados. Latvijā ir organizēts speciālais Investīciju birojs, kas strādā ar doto tematu sadarbībā ar Latvijas Republikas Statistikas Pārvaldi, un izlaida dažādas publikācijas kopumu, tajās tiek analizēta šī problēma. Piemērām, statistiskie materiāli, tādi kā “Investīcijas Latvijā. Ceturkšņa biļetens.”
Referātā tika lietoti makroekonomiskas un mikroekonomiskas analīzes, statistiskas analīzes un matemātikas metodes.
Literatūrā sniegts publikāciju daudzums, kur ir izskatīta investīciju piesaistīšanas problēma.
Tas ir raksti, kas atspoguļo ārvalstu kapitālu piesaistīšanu Latvijā. Visvairāk darbā izmantoti statistiskie dati, kas atspoguļo investīciju ieplūdumu valstī.…