Arteriālais asinsspiediens (ABP) ir spiediens, ko cirkulējošās asinis rada uz artēriju sieniņām. Fiziskās slodzes laikā palielinās organisma pieprasījums pēc skābekļa un barības vielām, tāpēc palielinās sirdsdarbības frekvence, sirds izsviedes tilpums un asins plūsma uz strādājošajiem muskuļiem. Tā rezultātā nekavējoties un ievērojami paaugstinās ABP, kas ir normāla fizioloģiska reakcija uz fizisko slodzi.
ABP izmaiņas fiziskās slodzes laikā ir nozīmīgas vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tām ir izšķiroša nozīme, lai uzturētu pietiekamu asins plūsmu uz strādājošajiem muskuļiem un citiem dzīvībai svarīgiem orgāniem, piemēram, smadzenēm un sirdi. Otrkārt, tās palīdz regulēt asins plūsmas sadalījumu visā ķermenī, nodrošinot, ka katrs orgāns saņem atbilstošu asins plūsmas daudzumu, kas nepieciešams tā vielmaiņas vajadzībām. Treškārt, ABP izmaiņas fiziskās slodzes laikā var sniegt vērtīgu informāciju par indivīda sirds un asinsvadu veselību un fiziskās sagatavotības līmeni. Visbeidzot, neparasta ABP reakcija fiziskās slodzes laikā var liecināt par paaugstinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, piemēram, hipertensiju vai koronāro artēriju slimību.
Tāpēc izpratne par ABP izmaiņu mehānismiem un likumsakarībām fiziskās slodzes laikā ir būtiska fiziskās slodzes noteikšanai un uzraudzībai, jo īpaši personām ar sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem. Tas var arī palīdzēt noteikt potenciālos veselības riskus un virzīt intervences pasākumus, kuru mērķis ir uzlabot sirds un asinsvadu veselību un fizisko sagatavotību.…