Ievads
Datortomogrāfija ir radioloģiska izmeklēšanas metode, kurā apvienota rentgenstaru un kompjūtertehnoloģijas izmantošana. Pacienta ķermeņa attēlus iegūst, raidot uz to rentgenstaru kūļus no dažādiem virzieniem. Informācija digitālā veidā tiek pārveidota, kā rezultātā veidojas 2 un arī 3 dimensiju attēli, kuros iespējams detalizēti novērtēt pacienta audus un orgānus. Tādēļ, šī metode ir daudz precīzāka un informatīvāka nekā parastais rentgenattēls. Lai iegūtu kvalitatīvu attēlu un nepieļautu diagnostiskas kļūdas attiecībā uz svarīgām detaļām attēlos, nepieciešams stingri ievērot to kvalitātes kritērijus.
Aktualitāte:
Artefakti izkropļo attēlus, samazinot to kvalitāti.
Darba mērķis:
Noskaidrot artefaktu izcelsmi un tās novēršanās iespējas datortomogrāfijas izmeklējumos.
Darba uzdevumi:
1. Veikt literatūras analīzi;
2. Izstrādāt aptaujas anketu medicīnas personālam, kurš veic datortomogrāfisko izmeklēšanu ar
mērķi noskaidrot artefaktu dabu un veidu datortomogrāfijas izmeklējumos un personāla
darbības pie tās novēršanās;
3. Veikt iegūto datu apstrādi;
4. Analizēt iegūtos rezultātus un izdarīt secinājumus.
Pētījuma metodoloģija:
1. Analītiskās – zinatniski metodiskās literatūras analīze.
2. Empīriskās – anketu sagatavošana un anketēšana.
Pētniecības darbā tiks iesaistīti 50 radioloģijas nodaļā strādājoši profesionāļi, kuri iesaistīti slimnieku aprūpē un veic pacientam rentgenoloģisku izmeklēšanu. Tiks pielietota strukturētas aptaujas anketas (sk. anketu pielikumā), kas satur radioloģijas nodaļas personālam 12 jautājumus ar gatavām atbildēm. Lai neietekmētu pacientu aprūpes kvalitāti un radiologa asistenta vai ārsta radiologa tiešo darbu, pētniecībā iesaistītā radioloģijas personāls tiks lūgts aizpildīt anketu ārpus darba laika. Katrs pētījumā iesaistītais dalībnieks tiks iepazīstināts ar pētījuma mērķi un informēts par iegūto datu konfidencialitāti.
Pētījumā iesaistītiem dalībniekiem tiks ievēroti pētniecības un ētikas normu principi, saskaņā ar mūsu valsts normatīvajiem aktiem.
…