Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:941418
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 30.10.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Pamatskolas
Literatūras saraksts: Nav
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Nozīmīgākais mākslas veids Ēģiptē bija arhitektūra. Ēģiptes celtnieki pirmie apzinājās mākslas formu likumības un apguva tādas formas elementus kā taisnas līnijas un plaknes, horizontāles un vertikāles, taisnus leņķus, simetriju. Tam pakļāvās arī tēliecība un glezniecība- ciļņi, apaļskulptūras, sienu gleznojumi kāpināja celtņu izteiksmīgumu. Kopš šī laika cilvēku figūras tika veidotas stingri vertikālas, daudzfigūru kompozīcijas izkārtojās uz vienas horizontāles. Sāka attīstīties arī vienādu intervālu iedarbības izpratne, kā arī dažādu izmēru figūru atveidošanas princips (valdnieks-liels, vergi-mazi)
Ēģiptes arhitektūras raksturīgākie tipi ir kapenes un templis. Tieksmē pēc mūžīgā ēģiptieši šīs celtnes veidoja akmenī. Tāpēc arī tās daļēji saglabājušās līdz mūsdienām.
Raksturīākais valdnieka kapeņu veids Senajā valstī bija piramīda. Pašreiz mums pazīstamas aptuveni 50 piramīdu atliekas un ap 10 samērā labi saglabājušās piramīdas Lībijas tuksneša malā.
No tempļiem,kas celti 16.-14. gs. p.m.ē., saglabājušies vārti, pussagruvušas telpas, bieži ar daudzām kolonnām un sienās iekaltiem uzrakstiem un ciļņiem, vai obeliski un tempļu skulptūras.
Ēģiptē kopš Senās valsts bija pazīstami mirušā faraona pielūgšanas (aizlūguma) tempļi un ar dieviem veltīti tempļi. Jaunajā valstī sevišķu nozīmi guva pēdējie. Dievu tempļi bija iecerēti reliģiskām procesijām. Tajās piedalījās lieli priesteru kolektīvi, kuru uzdevums bija pārnest „svēto laivu”- laika simbolu- no viena tempļa uz citu. Tauta varēja pievienoties procesijai tikai alejās, kas veda no tempļa uz templi un ko iekļāva rindās izkārtotu mitoloģisko būtņu atveidi. Procesiju rituāls bija atgādinājums par mūžigo kustību dabā. Tempļa arhitektūra atbilda šim uzdevumam. Celtne visbiežāk bija trīsdaļīga: aiz ieejas vārtiem bija pagalms, tam sekoja kolonnu zāle un, beidzot, virkne tumšo telpu- relikvijām. Visas telpas bija caurstaigājamas, izņemot pēdējo, kurās glabājās „svētā laiva”. Tā templis veidoja anfilādi, kas modināja cilvēkā vēlēšanos no saules apgaismotajām tempļa daļā virzīties uz noslēpumainās ugunīs mirgojošo centru. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties