Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
5,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:762545
 
Vērtējums:
Publicēts: 15.11.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 8 vienības
Atsauces: Nav
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
  Frančesko Bartolomeo Rastrelli    4
  Baroks    12
  Baroks Latvijā    13
  Klasicisms    20
  Klasicisms Latvijā    20
  Rundāles pils    25
  Pils no attāluma un tuvplānā    27
  Parks un apkārtne    29
  Secinājumi    32
  Izmantotā literatūra    33
Darba fragmentsAizvērt

17.-18.gs. māksla Eiropā veidojās uz karaļu varas absolūtās monarhi­jas nostiprināšanās un savstarpējo konfesionālo cīņu padziļināšanās fona. Šajā laikā par valdošo stilu kļuva baroks, kas sākotnēji (16. gs.) radās Itālijā un vēlāk pēc renesanses norieta un absolūtisma ieviešanās uzplauka arī daudzās citās Eiropas zemēs. Baroka arhitektūras mākslas balstītājas bija katoļu garīdzniecība un augstākā laicīgā aristokrātija, kas abas centās nostiprināt savu prestižu arī ar mākslas palīdzību. Ar to arī izskaidrojama šā stila tieksme pēc neparastiem, reprezentatī­viem risinājumiem, tieksme pēc dekorativitātes un grandioziem pilsē­tu, piļu un parku ansambļiem. Tāpēc baroks tik krāšņi uzplauka Romā, kur Vatikāns saglabāja katolicisma pasaules centra nozīmi. Romā šajā laikā attīstījās liela vēriena celtniecība, kas pārvērta to par tipisku baroka ansambļu pilsētu.
Baroka arhitektūra attīstījās no renesanses arhitektūras formām. Arī baroks, tāpat kā renesanse, bija orderu arhitektūra, taču tās formas kļuva kuplas un apjomīgas. Gan antablements, gan pilastri tiek stipri izvirzīti ārā no plaknes. Turklāt pilastrus bieži aizstāj puskolonnas un tās tiek apvienotas pa divām vai vairākām kopā. Viena no raksturīgākajām baroka arhitektūras īpatnībām ir antablementa un dzegu izlocījumi, dzegu komplicēti un kupli profilējumi. Liektajām līnijām un elipsveida formām ir liela nozīme baroka posma celtņu ārējā veidola, kā arī iekš­telpu kāpinātas izteiksmības radīšanā. Pilastros un puskolonnas tiek izmantots galvenokārt korintiskais orderis vai kompozītorderis.
Tieksmi pēc monumentalitātes un dekorativitātes barokam palīdz īstenot dekoratīvās mākslas un tēlotājas mākslas pastiprināts izmanto­jums. Tāpēc tēlniecībai un glezniecībai šā laika celtnēs ir ļoti liela loma. Savā starpā apvienodamās, tās nereti pat aizēno vai iluzoriski deformē pašas arhitektūras formas.
Baroka savdabība visspilgtāk izpaužas baznīcu un piļu arhitektūrā. Baroka stila baznīcas ir pēc plāna gareniskas vai centriskas ar kupola segumu. Fasādes tiek izceltas gan arhitektoniski, gan ar skulpturālo rotā­jumu. Iekštelpām raksturīgs daudzkrāsains, plastiski bagātīgs dekors.
Pilīs uzsvērta to reprezentatīvā funkcija, tāpēc ārpusē veidoja krā­šņas fasādes, ēkas sānu spārni ietvēra t.s. goda pagalmu. …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties