Secinājumi:
• Sākotnēji piena produkti tika bagātināti ar D vitamīnu, bagātinot dzīvnieku barību ar D vitamīnu, bet, attīstoties tehnoloģijām, mūsdienās D vitamīns pienam tiek pievienots tiešā ceļā.
• Piena ķīmiskais sastāvs un īpašības ir atkarīgas daudz un dažādiem faktoriem, tādēļ apskatot piena sastāvu tiek ņemti vērā tikai vidējie rādītāji.
• D vitamīni jeb kalciferoli ir vitamīnu grupa, kas regulē kalcija jonu un fosfātu daudzumu un uzsūkšanos tievajā zarnā un nodrošina kaulu un zobu veidošanos, kā arī palīdz nostiprināt imūnsistēmu.
• Ziemeļu platuma grādos, UV stari ziemas laikā līdz Zemei nenonāk, šajā laikā cilvēks D vitamīnu iegūst no organisma rezervēm un uztura, bet produktu skaits ar D vitamīnu pietiekamā daudzumā ir ierobežots, kā arī cilvēki šos produktus ikdienā nepatērē lielā daudzumā, tādēļ dažādi ikdienas patēriņa produkti tiek bagātināti ar D vitamīnu, lai uzlabotu kopējo sabiedrības veselības stāvokli.
• Ar D vitamīnu bagātinātos piena produktos vidējā D vitamīna koncentrācija ir 400 – 600 IU uz vienu litru piena, kas atbilst 10 – 15mcg D vitamīna. Ieteicamā D vitamīna dienas deva pieaugušam cilvēkam ir 600 IU jeb 15mcg.
• No produktu drošības viedokļa piens var tikt piesārņots gan govs organismā, gan slaukšanas, uzglabāšanas, transportēšanas, pārstrādes un arī pārdošanas un izmantošanas procesā, tādēļ piena produkti tiek rūpīgi pārbaudīti pirms nokļūst veikalu plauktos pie patērētājiem, kā arī cilvēkiem rūpīgi jāseko līdz pareizai piena produktu uzglabāšanai un to izlietošanai pirms derīguma termiņa beigām.
• D vitamīna koncentrāts tiek pievienots homogenizētam pienam tā, lai 1 ml D vitamīna koncentrāta bagātinātu 500 kvartus (473 litrus) homogenizēta piena ar 400 IU (starptautiskās vienības) D vitamīna.
…