Brīvība – tas ir vārds, kas varētu iedvesmot ikvienu, kas kaut uz neilgu laiku ir piespiedu kārtā spiests pavadīt savu dzīvi aiz cietuma mūriem un režģiem logos. Cietumnieki saka: esot apcietinājumā, zem šī septiņu burtu vārda liekas paslēpies it viss, kas dzīvē var būt svarīgs: laime, pārticība, skaista dzīve, veselība un miers gan sirdī, gan visapkārt. Tomēr diemžēl nonākšana otrpus slēgtajiem cietuma vārtiem ne vienmēr ir tik skaista, kā sākotnēji cerēts.
Latvijas Krimināllikumā bargākais, bet visbiežāk piemērojamais kriminālsods patreiz ir brīvības atņemšana un visplašāk piemērojamais kriminālprocesuālais drošības līdzeklis ir apcietinājums. Gan brīvības atņemšana, gan apcietinājums ir personas izolācija no sabiedrības, kam ilgstošā laika posmā ir negatīvas sekas.
Brīvības atņemšanas soda un apcietinājuma funkcijas izpildi mūsu valstī nodrošina 15 cietumi - izmeklēšanas, slēgtie, daļēji slēgtie un atklātie cietumi, kā arī audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem. Latvijas piecpadsmit ieslodzījuma vietās patlaban atrodas septiņi tūkstoši ieslodzīto, kurus apsargā, apkalpo un ārstē aptuveni trīs tūkstoši Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) darbinieku.
Latvijā uz 100 000 iedzīvotāju ir 303 ieslodzītie. Neskaitot Krieviju un Ukrainu, tas ir viens no augstākajiem rādītājiem kontinentā. Mūsu valsts ir arī absolūta rekordiste uz mūžu notiesāto personu skaita ziņā — patlaban šāds sods piespriests 44 cilvēkiem, tajā skaitā vienai sievietei.
No visām cietumos esošajām personām 4500 ir notiesātie, pārējie — apcietinātie, kas vēl gaida tiesas spriedumu. Cietumos patlaban atrodas arī 420 sievietes un 330 nepilngadīgie, no kuriem 80 ir jaunāki par 18 gadiem. Trīs ceturtdaļas ir Latvijas pilsoņi, pārējie — LR pastāvīgie iedzīvotāji un ārvalstnieki. Vidējais ieslodzītā vecums ir 30 gadu, izglītības līmenis — deviņas klases, taču piektā daļa nav ieguvusi pat pamatizglītību. Esot ieslodzījumā, tikai desmitajai daļai ir iespēja papildināt savu izglītību, taču viņi to dara nelabprāt. Vidējais ieslodzītā vecums ir 30 gadu, izglītības līmenis — deviņas klases, taču piektā daļa nav ieguvusi pat pamatizglītību. Esot ieslodzījumā, tikai desmitajai daļai ir iespēja papildināt savu izglītību, taču viņi to dara nelabprāt.…