Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) ir universāla starptautiska organizācija kuras uzdevumi ir miera un starptautiskās drošības saglabāšana, kā arī valstu mierīgas sadarbības veicināšana.
ANO galvenie darbības principi:
Visu dalībvalstu suverēna vienlīdzība un tautu pašnoteikšanās;
Statūtos noteikto pienākumu godprātīga pildīšana;
Strīdu izšķiršana mierīgiem līdzekļiem
Spēka un spēka draudu nelietošana pret jebkuras valsts teritoriālo integritāti un politisko neatkarību;
Neiejaukšanās valstu iekšējā lietās (izņemot piespiedu pasākumus);
Kolektīvi piespiedu pasākumi pret agresoru.
ANO darbības mērķi:
Saglabāt starptautisko mieru un drošību;
Attīstīt draudzīgas attiecības starp nācijām;
Īstenot starptautisko sadarbību, risinot starptautiskos, ekonomiskos, sociālos, kultūras un humanitāros jautājumus;
Sekmēt cilvēka pamattiesību un pamatbrīvību cienīšanu.
Ģenerālā asambleja – ANO augstākā institūcija un organizācijas locekļu kopsapulce. Tajā ietilpst visi ANO locekļi. Katru gadu septembrī tiek sasauktas regulāras sesijas, bet vajadzības gadījumā – ārkārtas sanāksmes. Katras valsts delegācija nevar sastāvēt vairāk kā no pieciem pārstāvjiem un to vietniekiem. Ģenerālā asamblejā katrai valstij ir viena balss un pieņemtajiem lēmumiem ir rekomendējošs raksturs.
Drošības padome - ANO vadošā, pastāvīgi strādājošā politiskā institūcija, kas nes galveno atbildību par starptautiskā miera un drošības saglabāšanu pasaulē un darbojas visu ANO valstu vārdā. Tā sastāv no 15 valstu pārstāvjiem. Padomē ir 5 patstāvīgie locekļi : Anglija, ASV, Krievija, Francija, Ķīna; 10 locekļus ievēl uz diviem gadiem. Katram Drošības padomes loceklim ir viena balss. Lēmumi procedūras jautājumos tiek pieņemti ar deviņu locekļu balsu vairākumu. Veto tiesības ir ASV, Lielbritānijai, Francijai, Krievijai un Ķīnai.…