Secinājumi
• Apsardzes darbības subjekti ir apsardzes uzņēmumi, apsardzes darbinieki, kā arī iestāžu, uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) un organizāciju struktūrvienības, kas nodrošina to apsardzi un iekšējo drošību (turpmāk — iekšējās drošības dienests).
• Uzvedības taktika risināt konfliktsituācijās, sarunājoties būt pieklājīgam, korektam, nepacelt balsi; saglabāt mieru, neizrādīt, ka esat sadusmots vai nobijies; nestāvēt, nerunāt un nekustēties provocējoša veidā; nevērsties ar dusmām pret dusmām; censties uzklausīt ķildīgi noskaņoto cilvēku, nekautrējieties pirmais apklust un uzklausīt; sarunu var sākt, kad ķildīgā puse nomierinājusies; esiet vērīgi: mācieties izprast ne tikai vārdus, bet arī citu žestus un mīmiku; uztveriet savu partneri nopietni un ar cieņu: izturieties pret citu tā, kā vēlētos, lai citi izturētos pret jums; nekāpiet otram uz “varžacīm”, nepārejiet uz personību apvainojošiem izteicieniem, atstājiet oponentam iespēju “saglabāt seju”; nekad netēlojiet varoni; centieties ievērot abu pušu intereses; izvairoties no saspīlējuma, neatlaidīgi centieties panākt savu, ja tas iespējams! Klientam vienmēr taisnība!
• Konkrēta objekta raksturs un specifika, kā arī tā saimnieka prasības pret apsardzi nosaka gan tās veidu, gan metodes.
• Taktika – kara mākslas nozare; pētī atsevišķas kaujas gatavošanu, plānošanu; kaujas plānošana un īstenošana praksē; rīcība, vai pasākumu kopums, kādas atsevišķas kaujas, t.i. noteikta lokāla vai vienreizīga uzdevuma atrisināšanai.
• Apsardzes signalizācijas sistēmās var izmantot ļoti dažādus signāldevēju – detektoru veidus, kuru uzdevums reaģēt uz konkrētu apstākļu izmaiņām, piemēram, iekļūšanas mēģinājumiem apsargājamā objekta teritorijā, ēkās, telpās utt.
…