IEVADS
Darbs ir viena no lietām, kurām mūsu dzīvē ir īpaša nozīme, jo tā ir vieta, kur mēs pavadām vislielāko daļu sava laika, un mēs sagaidām, ka tas sniegs mums pietiekošu gandarījumu .
Pēdējo gadu laikā iedzīvotāji Latvijā ir izjutuši un izjūt akūtu cenu kāpumu, uzņēmušies uz saviem pleciem lielas kredītsaistības, daudz ceļojuši, redzot kā cilvēki dzīvo ārzemēs. Tas ir tikai normāli, ka mūsu iedzīvotāji vēlas dzīvot kā citviet Eiropā. Tas jau arī bija mērķis, kāpēc mēs iestājāmies Eiropas Savienībā. Darbinieki kļuvuši prasīgāki pret darba devēju, domājot par savu un ģimenes nodrošinātību.
Eiropas Savienība ir devusi milzīgas iespējas. Tomēr jebkurām pārmaiņām ir arī negatīvā puse. ES veicina brīvu darbaspēka kustību, un daudziem darbiniekiem ir jāpieņem lēmums – aizbraukt vai palikt strādāt Latvijā. Cilvēki grib nopelnīt ar savu darbu un emigrē. Tas ir pārbaudījums vadītājiem, un darba devējiem kopumā. Ir grūti atgūt zaudēto personālu, tomēr nekad nav par vēlu domāt par aspektiem, kas piesaista labus darbiniekus, padara tos lojālus un uzticīgus konkrētajai organizācijai, neņemot vērā tikai algas apmērus. Jāatceras, - ja viens uzņēmums vai valsts nepiedāvā konkrētas vērtības, kas labpatiktos darba ņēmējam, tad to izdarīs cits uzņēmums vai cita valsts. Tādēļ uzņēmumu vadītājiem būtu jāsaprot, ka augsts apmierinātības ar darbu līmenis organizācijā ir viens no būtiskākajiem apstākļiem, kas notur darbiniekus uzņēmumā.
Šajā darbā esmu apskatījusi dažādu faktoru nozīmi un ietekmi uz darbinieku apmierinātību ar darbu, kā arī to, kā darbinieku motivēšana un stimulēšana iespaido apmierinātības ar darbu līmeni organizācijā.
Šīs tēmas izpētē es balstījos uz psihologu pētījumiem un teorijām, kā arī uz šobrīd Latvijā praktizējošu personālvadības speciālistu atziņām un rekomendācijām. Apskatot dažādu socioloģisko pētījumu rezultātus par apmierinātību ar darbu Latvijā un Eiropas Savienībā ir redzamas aktuālākās tendences darbasspēka tirgū šā brīža mainīgajos ekonomiskajos apstākļos. Ne velti tiek veikti visdažādākie pētījumi un aptaujas, lai noskaidrotu darbinieku un sabiedrības viedokļus šajos jautājumos un lai izmantotu tos lietderīgi katras organizācijas ietvaros.
…