Domāju, ka šobrīd vienu no aktuālākajām tēmām, kas saistīta ar nodokļu problēmām ir nodokļu maksātāju izvairīšanās no nodokļu maksāšanas. Turklāt viens no vispopulārākajiem izvairīšanās veidiem ir darba algu izmaksāšana “aploksnēs”. Šobrīd, nu jau kādu laiku, Valsts ieņēmumu dienests ļoti aktīvi cīnās pret “aplokšņu algām” veicot pārbaudes pasākumus, lai atklātu iespējamās nelikumības un sodītu nodokļu nemaksātājus.
Šī referāta mērķis ir raksturot šīs problēmas pastāvēšanu šobrīd Latvijā un atrast iespējamos iemeslus, kāpēc darba devēji labprātāk izvēlas riskēt un izmaksāt darbiniekiem algas “aploksnēs”, nevis godīgi maksāt visus attiecīgos nodokļus, kā tam vajadzētu būt.
Referāta rakstīšanai izmantoju, galvenokārt, informāciju par atklātajiem “aplokšņu algu” gadījumiem un statistiku no Valsts ieņēmumu dienesta mājas lapās internetā.
Ikviens no mums ļoti labi zina pamatu, uz kura turas katra valsts – nodokļu un nodevu iemaksas, ko veic nodokļu maksātāji. Nodokļi un nodevas veido ievērojamu Valsts budžeta ieņēmumu daļu. Kā zinām, no Valsts budžeta līdzekļiem savukārt tiek izmaksātas pensijas, stipendijas, pabalsti, dotācijas…
Ja nodokļi netiek iemaksāti, tad valstij rodas zināmas grūtības sniegt savu atbalstu sabiedrībai: stipendijas nav tik lielas, lai students varētu pats saviem spēkiem pārdzīvot studiju laiku, pensijas ir krietni par mazu, lai pensionāri, kas visu savu mūžu ir sūri grūti nostrādājuši, varētu pelnīti atpūsties, neraizējoties par to vai mēneša beigās būs ko likt galdā… Un šie, manis minētie piemēri nav vienīgie, ko šeit varētu nosaukt – patiesībā to ir vairāk nekā gribētos, vairāk nekā vajadzētu būt…
Jau krietnu laiku Latvijā pastāv nopietnas nodokļu nemaksāšanas problēmas. Pat varētu teikt tā, ka ievērojama daļa nodokļu maksātāju ir gluži labi speciālisti nodokļu nemaksāšanas jomā savā darbībā. Ne velti par nodokļu maksātāju izvairīšanos no nodokļu maksāšanas tik ļoti, un arī saprotami, satraucas Valsts ieņēmumu dienests. Lai gan no otras puses, arī nodokļu nemaksātāju rīcība nav bez pamata – nodokļi atņem ievērojamu gūto ienākumu daļu. Un tas viss lielākoties ir tādēļ, ka Latvijas nodokļu politika nav izstrādāta pietiekami rūpīgi, lai nodokļu maksātājs pats no brīvas gribas būtu ieinteresēts nodokļu maksāšanā.…