Katram uzņēmējam ir svarīgi savā uzņēmumā saplānot apgrozāmos līdzekļus: cik daudz būs krājumi, cik biežas un lielas būs piegādes utt. Nedrīkst kļūdīties, katra kļūda līdzi sev nes lielus zaudējumus un draudus visam uzņēmumam.
Šī referāta mērķis ir apskatīt apgrozāmo līdzekļu sastāvu, novērtēt krājumus ar vairākām metodēm, lai pēc tam varētu salīdzināt, kura ir labāka, atrast piegādes optimālo lielumu un sastādīt ienākumu un izdevumu bilanci.
Apgrozāmie līdzekļi ir nauda un līdzekļi, kurus uzņēmums paredz pārvēst naudā vai izmantot gada laikā. Apgrozāmos līdzekļus klasificē pēc 4 pazīmēm:
pēc apgrozības sfēras;
pēc ekonomiskā statusa;
pēc plānošanas īpatnībām;
pēc veidošanas avotiem.
Izejvielu un materiālu krājumi sastāv no pamatmateriālu un palīgmateriālu, kurināmā, rezerves daļu, pusfabrikātu, komplektējošo izstrādājumu vērtības.
Materiāli ir krājumos laikā no iepirkšanas līdz izmantošanai.
Pamatmateriāli ir materiāli, kas pilnīgi vai lielākajā daļā ieiet gatavajā produkcijā. Palīgmateriāli atrodas nedaudz gatavajā produkcijā vai tos izmanto iekārtas ekspluatācijai un remontam. Materiālu krājumi piedalās uzņēmuma ražošanas procesā savā naturālajā formā un pilnīgi pārnes savu vērtību uz jauno produktu viena ražošanas cikla laikā.
Par mazvērtīgo inventāru uzskata ražošanas un saimniecisko inventāru, kura vērtība ir 50 Ls vai zemāka par to. Pie apgrozāmajiem līdzekļiem pieder mazvērtīgais inventārs, kura vērtību noraksta pēc izsniegšanas ekspluatācijā un pieskaita izmaksām gada laikā. Ilgstošās lietošanas inventārs pieder pie pamatlīdzekļiem.
Gatavo produkciju uzņēmumā novērtē pēc izgatavošanas pašizmaksas.
Preces pārdošanai ir preces vai iekārta, kuru uzņēmums ir iegādājies ar mērķi pārdot tālāk.…