Kopsavilkums.
Apģērbam ir ļoti liela nozīme visos komunikācijas līmeņos, sākot ar interpersonālo, beidzot ar starpkultūru komunikāciju. Pirmos iespaidus par citiem indivīds iegūst pāris sekunžu laikā, tāpēc, pilnīgi saprotams, ka viena no pirmajām lietām, ko novērtē, ir cilvēka āriene un artefakti, kas atrodas vērtējamā indivīda tuvākajā apkārtnē.
Artefakti ir apģērbs, apavi, rotaslietas, automašīna un citas lietas, ko ikdienā dēvē par aksesuāriem. Tiem ir vairākas nozīmes. Primārā apģērba nozīme ir pasargāt ķermeni no ārējas iedarbības, tomēr, mūsdienās tas pilda arī citas funkcijas, tai skaitā – komunikatīvo. Ar apģērba palīdzību mēs varam novērtēt indivīda attieksmi pret sevi un citiem, vērtības, statusu, dzimumu, vecumu, intereses, piederību kādai grupai u.tml. Ar apģērbu persona apzināti vai neapzināti komunicē ar citiem.
Liela nozīme ārienei un apģērbam ir biznesa vidē, kur ir diezgan stingri noteikts ģērbšanās veids (dress code). Lai arī vairumā gadījumu pieņemts ir ģērbties rietumu kultūrām raksturīgā veidā, arī biznesa pasaulē dažādās valstīs ir noteikti izņēmumi un ierobežojumi, kas ir atkarīgi no reliģijas, klimata vai citiem faktoriem.
Arī artefaktiem, kā parūkām un rotaslietām ir komunikatīva nozīme, un arī tie citiem nodod apzinātus vai neapzinātus ziņojumus. Artefakti var būt domāti ķermeņa izskata vai funkciju uzlabošanai, pastiprināšanai vai seksuālu un romantisku signālu sūtīšanai, tēla veidošanai u.tml.
…