Apgaismība ir Eiropas intelektuāļu kustība, kas kulmināciju sasniedza 18.gs. Apgaismības domātāji ticēja, ka ir iespējams sociāls progress un ka cilvēkus uz atbrīvošanos ved racionālas un zinātniskas atziņas. Viņi bieži kritizēja pastāvošo sabiedrību un bija naidīgi noskaņoti pret reliģiju, kas, viņuprāt, cilvēka apziņu iekalusi māņticības važās. (Ideju vārdnīca.)
18.gs bija apgaismības laikmets, kurā tehnikas progress, zinātņu straujā attīstība gāja roku rokā ar Rietumeiropai raksturīgām apgaismības kultūras izpausmēm – antīko mantojumu, protestantisma un citām reformācijas izpausmēm. Apgaismība bija humānistiskās domas otrā renesanse, kas izrietēja no itāļu un ziemeļu atdzimšanas, Dekarta racionālisma, Loka politiskās filozofijas. Eiropas apgaismība ir ideju vēsturiskais komplekss, kas radīja vesela laikmeta kultūras sistēmu.
Apgaismību raksturo dažādas pazīmes:
.)Apgaismībai raksturīgs tā saucamais deisms( daba – dievs, dievs – daba), kas nozīmēja ļoti lielu brīvdomību, vienlaikus cīnoties pret reliģisko fanātismu. Deisms palīdzēja atbrīvoties no baznīcas aizgādniecības.…