Kas ir apgaismība?
Tas ir laikposms, kad eiropieši saprata, cik liela nozīme viņu dzīvē ir izglītībai un zināšanām, tāpēc sākās straujš zinātnes uzplaukums.
Kā radās - Apgaismības domātāji apgalvoja, ka no nezināšanas tumsas cilvēcē ir nonākusi zināšanu gaismā. Tā arī radās šī laikmeta nosaukums.
Kad radās - 17. un 18. gadsimtā.
Kādas pārmaiņas ieviesa - Radās zinātniskā metode. Tas bija jauns paņēmiens, kā zinātnieks veica pētījumus. Vispirms viņi izvirzija pieņēmumu – hipotēzi, tad veica eksperimentus vai vāca faktus, kas varētu hipotēzi pierādīt.
Mainījās attieksme pret Dievu. Lielākā daļa apgaismības filozofu bija vai nu ateisti, vai deisti. Ateisti netic Dieva pastāvēšanai, bet deisti apgalvo, ka Dievs gan ir radījis pasauli, taču vēlāk vairs neiejaucas tās notikumos.
Valdnieki sāka izmantot zinātnes sasniegumus. Domātājus interesēja, kāpēc ir radušās valstis un kādai jābūt valstij. Viņi izvirzīja domu, svarīgākais valstij ir nevis valdnieks, bet gan tauta. Labs valdnieks ir tas, kas prot taisnīgi pārvaldīt tautu, izmantot zinātnieku atzinumus un izglītot savus pavalstniekus. …