Civilizācija, kas radās Grieķijā un tās salās, radīja jaunus uzskatus par dabu un cilvēku sabiedrību. Lai gan senos grieķus iekaroja cittautieši, viņu idejas būtiski ietekmēja politiskos un citus uzskatus Eiropā un visā rietumu puslodē Tādēļ Grieķiju uzskata par rietumu civilizācijas šūpuli.
Antīkā civilizācija radīja valsti savdabīgā sociāli politiskas organizācijas formā – grieķu polisu formā. Polisa bija fenomens, ko pazina tikai antīkā pasaule. Senajiem grieķiem vārds “polisa” nozīmēja:1) pilsētu,
2) valsti,
3) pilsoņu kopienu.
Grieķiem nepastāvēja atšķirības starp šīm trijām nozīmēm, jo viņiem valsts vispirms nozīmēja nevis norobežotu teritoriju, bet gan noteiktu kolektīvu, organizētu pilntiesīgu ļaužu kopumu, kura centrs bija pilsēta. Tādējādi šīs trīs nozīmes tiem saplūda vienā jēdzienā, ko daudzi mūsdienu zinātnieki sauc par pilsētvalsti.
Grieķu autori par polisu pirmām kārtām uzskatīja pilsoņu kolektīvu, īpašā veidā organizētu cilvēku kopības formu. Tukidīds rakstīja: “…valsts – tie ir cilvēki, bet nevis sienas un nevis kuģi”; Aristotelim polisa ir augstākā iespējamā cilvēces kopības forma: attīstība, viņš domāja, notiek no saimes, ciema uz polisu. Iepriekšējās formas nodrošināja tikai indivīda fizisku eksistenci, bet tikumisku dzīvi var sasniegt tikai polisā, kas ir “brīvu pilsoņu apvienība”. …