Kritiski izvērtējot E. Utkina formulētos 21.gadsimta menedžmenta principus, jāsaka, ka viena daļa no tiem, diemžēl, vēl joprojām nav ieņēmuši vietu mūsdienu menedžmenta attīstībā. Protams, ārpus mūsu valsts teritorijas – skatoties rietumu virzienā – šie principi tomēr attīstās straujāk.
E. Utkins arī norāda, ka menedžmenta termins tiek dažādi traktēts ārvalstīs un Krievijā, un tā izpratne kardināli mainās laika gaitā.
Tālāk savā darbā autors pievēršas menedžmenta attīstībai Krievijā un tās uzņēmumos. Uzskaita menedžerim nepieciešamās īpašības un pildāmās funkcijas uzņēmumos, nepieciešamās zināšanas un prasmes.
Noslēgumā E. Utkins skaidro, ka liels pavērsiena punkts gan pasaulē, gan Krievijā bijis Berlīnes sienas nojaukšana un Padomju Savienības kā valsts sabrukšana. Autors uzskata, ka ar to brīdi ir sākusies jauna ēra visās sfērās. Viņš uzsver, ka Krievijā tikai pēc Padomju savienības sabrukšanas varēja sākt attīstīties menedžmenta teorijas un veidoties jauna uzņēmumu vadības sistēma.
Jāatzīmē, ka lielā mērā tas attiecināms arī uz situāciju Latvijā, jo pēc savas būtības visas organizācijas un to vadība bija pakārtota Padomju savienības diktātam. Tas nozīmē, ka arī mūsu valstī menedžments ir vēl stipri “jauns” un nākamajiem menedžeriem ir jāprot no pasaules pieredzes aizgūt to, kas nepieciešams tieši vietējo uzņēmumu vadībai un attīstībai.
…