Saskaņā ar ANO Statūtu 92. pantu – Starptautiskā tiesa ir ANO galvenā tiesu institūcija, tā darbojas atbilstoši ANO Starptautiskās tiesas statūtiem, kas izstrādāti uz Starptautiskās Justīcijas Pastāvīgās palātas statūtu pamata un ir šo statūtu neatņemama sastāvdaļa.
Tātad, Apvienoto Nāciju Organizācijas Starptautiskā tiesa, kura nodibināta uz Apvienoto Nāciju Organizācijas statūtu pamata kā galvenā ANO tiesu institūcija sastāv no neatkarīgu tiesnešu kolēģijas.
Savukārt, lai persona kļūtu par ANO tiesas tiesnesi, tad tai jāatbilst sekojošām prasībām:
1) jābūt apveltītai ar augstām morālām īpašībām neatkarīgi no pilsonības;
2) jābūt kvalifikācijai, kas nepieciešama, lai ieņemtu augstus amatus tiesu institūcijās pārstāvētajās valstīs.
Tātad, ANO Starptautiskā tiesa sastāv no 15 locekļiem, no kuriem divi nevar būt vienas un tās pašas valsts locekļi.
ANO Starptautiskās tiesas tiesnešus ievēlē Ģenerālā Asambleja un Drošības Padome no personām, ko nacionālās grupas nominējušas Pastāvīgajā arbitrāžas tiesā.
Savukārt, gadījumā, ja Apvienoto Nāciju dalībvalstis nav pārstāvētas Pastāvīgajā arbitrāžas tiesā, kandidātus nominē nacionālās grupas, ko šim gadījumam norīko šo valstu valdības saskaņā ar tādiem pašiem nosacījumiem, kādi izvirzīti Pastāvīgās arbitrāžas tiesas locekļiem 1907. Gada Hāgas Konvencijas 44 pantā par starptautisko strīdu risināšanu mierīgā ceļā.
Lai ievēlētu jaunus tiesnešus, tad ANO ģenerālsekretāram trīs mēnešus pirms vēlēšanu dienas ar rakstisku lūgumu jāvēršas pie Pastāvīgās arbitrāžas tiesas locekļiem, kas pārstāv ANO starptautiskās tiesas statūtus, kā arī nacionālo akadēmiju un starptautisko akadēmiju nacionālajām nodaļām, kas nodarbojas ar tiesību studēšanu.
Pēc nominēto personu saraksta saņemšanas, Ģenerālsekretārs sagatavo nominēto personu sarakstu alfabētiskā kārtībā, kā arī nodod šo sarakstu Ģenerālajai Asamblejai un Drošības Padomei.
Savukārt, Ģenerālā Asambleja un Drošības Padome ievēlē ANO tiesas locekļus neatkarīgi viena no otras. Zīmīgi, ka par ievēlētiem uzskata tos kandidātus, kuri iegūst absolūto balsu vairākumu Ģenerālajā Asamblejā un Drošības Padomē, bet gadījumā, ja vairāk nekā viens vienas un tās pašas valsts pilsonis iegūst absolūto balsu vairākumu Ģenerālās Asamblejas un Drošības Padomes balsojumā, tad par ievēlētu uzskata gados vecāko.
…