Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:529213
 
Vērtējums:
Publicēts: 30.03.2010.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 2 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Vidusamerikā, plašajā kultūras areālā, kas sniedzās no Meksikas ziemeļiem līdz Kostarikai, pirmās tempļu pilsētas būvētas vidējā pirmsklasiskajā periodā (apm. 1200.-300. g. p.m.ē.), kad olmeku civilizācijas un tai radniecīgu kultūru ietekmes sfērā kā liecība par jaunu politiskās agregācijas tendenci monumentālas celtnes tapa, piemēram, Sanlorenco (Verakrusa) vai Laventā (Tabasko). Apbūves plānojums šajos reģionos atbilda kosmoloģiskiem modeļiem—visā teritorijā tika izvietoti valdnieku troņi un tēli, pati vide tika mākslīgi pārveidota, uzceļot piramīdas un uzberot zemes paaugstinājumus. Ļoti iespējams, ka iedzīvotāju skaits tolaik bija neliels, pilsētās uzturējās tikai mazskaitlīga elite, un liels skaits ļaužu tur sapulcējās tikai ceremoniju un svētceļojumu laikā.
Vēlajam pirmsklasiskajam periodam (apm. 300. g. p.m.ē.-m.ē. 300. g.) raksturīgā visas Vidusamerikas reģionu attīstība un diferenciācija noveda pie lielāku, sarežģītākas struktūras tempļu pilsētu veidošanās — radās gan īstas rituālu-karaļu pilsētas, gan administratīvās pilsētas. Tādējādi šis laikposms pieredzēja novirzi no tradicionālās urbanizācijas formas, kas tomēr turpināja pastāvēt vēl gadsimtiem ilgi. Meksikas vidienē un Oaksakā urbānā kultūra parādījās līdz ar Teotivakanas un Montealbanas pilsētu izveidošanos. Centrālmeksikas urbanizācija spēcīgi iespaidoja visu pārējo Vidusameriku.
Teotivakana neapšaubāmi uzskatāma par savdabīgāko urbānisma fenomenu pirmskolumba Amerikā. Tās iespaidīgās drupas liecina par bijušo diženību un laikmetu — no kristietības ēras aizsākumiem līdz pat m.ē. 7. gadsimtam —, kad Teotivakana bija visas klasiskās Vidusamerikas lielākais politiskais, ekonomiskais un reliģiskais centrs. Mūsu ēras 500. gadā Centrālmeksikas metropole aizņēma 20,2 kvadrātkilometrus un ar saviem vairāk nekā 125 000 iedzīvotājiem bija sestā lielākā pilsēta pasaulē. Teotivakana ar pilnām tiesībām dēvējama par senās Meksikas galveno pilsētu — tieši te vairāk nekā 600 gadu gaitā ciešā saistībā ar mitoloģiju un kosmoloģiju tapuši vairāki Vidusamerikas urbānisma pamatele­menti. Teotivakanas iedibinātais priekšstats par pilsētu un tās politisko organizāciju caurstrāvoja gandrīz visu tālaika un arī vēlāko Vidusamerikas kul­tūru.
Nav šaubu, ka Teotivakanas iespaidīgo izaugsmi veicināja ari pilsētas izteikti reliģiskais raksturs. …

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −3,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1112930
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties