1. Abrahama Maslova vajadzību struktūra.
20 gs. psihologs A. Maslovs uzskatīja, ka „cilvēka psiholoģiskā būtība un psiholoģiskā ziņā pats nozīmīgākais un cilvēku visvairāk raksturojošais ir viņa vajadzību struktūra” : pēc kā cilvēks dzīvē tiecas, kādas vajadzības cenšas apmierināt. Maslovs sakārtojis personības vajadzības pēc to apmierināšanas kartības. Svarīgi ir tas, ka katra nākama vajadzība kļūst aktuāla tikai tad, kad kaut minimāli ir apmierināta zemāka līmeņa vajadzība. Tā izveidojas vajadzību kapenes, pa kuram cilvēks cenšas sasniegt savu augstāko pašattīstības virsotni.
Pirmais līmenis-fizioloģiskas vajadzības. Cilvēkam ir jāapmierina izsalkums, slāpes, seksuālas vajadzības, ir vajadzīgi atpūta un miegs, apģērbs un mājoklis utt. Tas ir pamatvajadzības, ja tie netiek nodrošināti, cilvēks nespēj izdzīvot un visam pārējam augstākām vērtībām nav nekādas jēgas.
Otrais līmenis-vajadzības pēc drošības. Cilvēkam nepieciešama fiziska drošība (nedraud briesmas, fiziskās ciešanas), psiholoģiska drošība (vajadzība izvairīties no sāpīgiem, nepatīkamiem pārdzīvojumiem, no negatīvam emocijām)un ekonomiska drošība (nākotnē būs darbs... ). Šo vajadzību neapmierinot cilvēks var kļūt agresīvs.
Trešais līmenis-vajadzība pēc piederības un mīlestības „Katram cilvēkam, tāpat kā gaiss un ūdens, ir vajadzīgas attiecības ar citiem cilvēkiem” , ir vajadzība piederēt pie kaut kādas „mēs” grupas ( ģimene, draugi, mācību biedri), mīlēt un būt mīlētam.
Ceturtais līmenis-vajadzība pēc pašcieņas. Tā var izpausties divējādi: cilvēks tiecas pēc sasniegumiem, lai gūtu citu cilvēku atzinību, vai lai pieradītu sev, ka viņš to spēj. Apmierinot šo vajadzību cilvēkam veidojas pašvērtējums un pašcieņas apziņa.
Piektais līmenis-vajadzība pēc pašīstenošanās. Cilvēks tiecas pēc sasniegumiem un panākumiem „ lai izteiktu savu personību. Tie ir kā personības pašizpausme, kā savu spēju, talantu un zināšanu likšana vietā” . Šī vajadzība ir augstākais pakāpiens cilvēka pašattīstībā.
A. Maslovs uzskatīja, ka visas piecas vajadzības potenciāli ir katrā cilvēkā, bet tās struktūra var mainīties atkarība no sociāli-ekonomiskas situācijas.
…