Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
  • Alūksnes augstiene, Burtnieka drumlinu lauks, Augstrozes paugurvalnis un Veselavas un Raunas apkārtnes ledāja malas veidojumi

     Novērtēts!

    Referāts4 Ģeogrāfija

0,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:975325
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 24.05.2007.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Vidusskolas
Literatūras saraksts: 3 vienības
Atsauces: Ir
Darba fragmentsAizvērt

Alūksnes augstiene - atrodas Latvijas ZA un aizņem 1548 km², kas ir apmēram 2,4% no visa Latvijas teritorijas. „Rietumos robežojas ar Tālavas zemieni, austrumos – ar Austrumlatvijas zemieni, bet dienvidos Gulbenes paugurvalnis to savieno ar Vidzemes augstieni. Ziemeļos šaura paugurgrēdu josla Alūksnes augstieni saista ar Hānijas augstieni Igaunijā. ( Āboltiņš, 1999 )” Alūksnes augstieni var iedalīt četros apvidos – Veclaicenes paugurainie, Vaidavas pazeminājumā, Madlienas paugurainie un Gulbenes paugurvalnī, bet Alūksnes augstieni pamatos veido augšdevona Pļaviņu, Salaspils, Daugavpils u.c. svītas. Pamatiežu virsas augstums vidēji ir 110 – 140 m vjl un visaugstākais pamatiežu pacēlums Baltijā atrodas Alūksnes augstienes Z daļā ( 169 m vjl ). 50 – 80 m biezi kvartāra nogulumi sedz pamatiežus, vietām pat 90 – 100 m un augstienes malas tas samazinās līdz 30- 40 m. Lielāko kvartāra nogulumu daļu veido ledāja un tā kušanas ūdeņu nogulumi un vietām īpaši Alūksnes augstienes Z un D daļā konstatēti 10 -20 m biezi deformēti starpmorēnu smiltis, retāk aleirītu un mālu slāņi. Biezās kvartāra nogulumu segas dēļ Alūksnes augstieni vietām izmanto glaciofluviālo smilšu un grants – oļu ieguvei tāpat arī līdzīga morēnas materiāla ieguvei.
„Hipsometriski Alūksne augstiene veido vienlaidu pacēlumu, kura virsa pārsniedz 150 m vjl., lai gan absolūtais augstums mainās no 120 m vjl. līdz 272 m vjl. Augstāko un morfoloģiski izteiksmīgāko Alūksnes augstienes R daļu veido Veclaicenes un Zeltiņu pacēlums. Visaugstākā ir Alūksnes augstienes ZR daļa – Veclaicenes paugurainie (Dēliņkalns 27 m, Sauleskalns 267 m Apukalns 235m ). ( Āboltiņš, 1999 )” Savukārt zemākā ir D daļa.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −1,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1172889
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties