TEHNOLOĢIJAS ENERĢIJA
Eiropas Savienībā tiek īpaši atbalstīti alternatīvie elektroenerģijas ieguves veidi jeb tā dēvētās zaļās enerģijas ražošana, izmantojot sauli, vēju un ūdeni. Ar to rēķinās arī Latvijas mazo HES īpašnieki, kuru darbībai šeit ir nopietnas tradīcijas.
Mazās HES Latvijas upēs.
Jau gadsimts aiz muguras.
Latvijas mazo HES vēsture mērāma vairāk nekā 100. gados. Pirmā hidroelektrostacija Latvija tika uzbūvēta 1901. gadā Smiltenē, vietējās muižas ūdensdzirnavās. Tā bija ne tikai viena no pirmajām Krievijas Eiropas daļā, bet kādu laiku – arī pat lielākā Baltijā.
HES vēstures pirmais posms Latvijā, līdzīgi kā citās zemēs, ir cieši saistīts ar ūdensdzirnavu vēsturi, kas aizsākās jau XII gadsimtā. Elektroenerģijas ražošana pašu vajadzībām XX gs. sākumā tika uzsākta kā ūdensdzirnavu papildfunkcija: viena dzirnakmens vietā griezās ģenerators, kas ražoja strāvu. XX gs. 20. gados mazo HES darbība Latvijā sasniedza savu kulmināciju. Viena no lielākajām bija Aiviekstes HES, kas ar elektrību apgādāja tuvējās pilsētas –Pļaviņas un Jēkabpili. Līdz 1940. gadam Latvijā darbojās aptuveni 600 ūdensdzirnavu, un lielākajā daļā bija ierīkots arī strāvas ģenerators.
Dubulttarifs pašā laikā.
Nākamais posms HES attīstība Latvijā sākās 90. gadu sākumā līdz ar neatkarības atgūšanu un strauji nobriedušo enerģētikas krīzi. Latvijas enerģētiskā neatkarība bija apdraudēta, elektrību nācās iepirkt no apkārtējām valstīm. Šajā kritiskajā brīdī valdība izšķīrās par atbalsta sniegšanu savas valsts elektroenerģētikas resursu izmantošanai. Tika noteikts dubults elektroenerģijas iepirkuma tarifs uz 8 gadiem tiem HES, kurus uzbūvēs līdz 2003. gada 1. janvārim.
…