Latvijas brīvvalsts laikā vajadzīgo enerģiju pietiekamā daudzumā saražojām paši. Turpretī tagad apmēram pusi no vajadzīgās elektroenerģijas daudzuma pērkam no kaimiņu republikām. Šis faktors un galvenokārt tas, ka elektroenerģija kļūst arvien dārgāka, ieteicams izmantot arī citus alternatīvus enerģijas ieguves veidus, kā papildražotnes. Pie tādām var pieskaitīt vēja un saules enerģiju ko, prasmīgi rīkojoties, var izmantot arī privāto savrupmāju īpašnieki. Darbā tiks apskatīts dažādu enerģijas veidu pielietojums Latvijā.
Vēja enerģija
Vēja enerģija ir pievilcīga ar to, ka tā ir ekoloģiski tīra un pats energonesējs – vējš – nemaksā neko. Maksā vienīgi vēja enerģētikas iekārtas. Tomēr arī vēja enerģētikai ir savi trūkumi, kuru dēļ tā īsti nevar attīstīties. Galvenais un svarīgākais no tiem ir vēja nepastāvīgums un neprognozējamība. Enerģijas akumulācija vēl joprojām ir dārga, un tas izteikti kavē vēja enerģētikas attīstību. Lai vēja dzīts elektrības ģenerators reāli varētu darboties autonomā režīmā, tam ir nepieciešama dublējoša jauda bezvēja un vētras gadījumam. Šī prasība ir galvenais šķērslis plašākai vēja enerģijas izmantošanai.
Ģeneratora piegāde, pamatu būve un ģeneratora uzstādīšana varētu izmaksāt vismaz pusmiljonu latu. Šos izdevumus kaut kad varētu atpelnīt vienīgi tad, ja ar Latvenergo būtu noslēgts līgums, ka tas saražoto elektroenerģiju astoņus gadus iepirktu par divkāršu tarifu. Pagaidām Enerģētikas likums ir atvērts labojumiem, un visticamāk, ka no vēja iekārtām elektroenerģiju par divkāršu tarifu neiepirks.…