Ar alkoholisko dzērienu lietošanu saistītās tendences, kas raksturīgas pasaulē, t.sk. Eiropas valstīs, pēdējos gados vērojamas arī Latvijā. Tās rada pamatu nopietnām bažām, jo alkoholisko dzērienu patēriņš ir cieši saistīts ar cilvēka sociālpsiholoģisko neaizsargātību, bieži ar smago ekonomisko situāciju valstī, kas nereti ir pamats daudzām nelabvēlīgām ģimenēm, "ielu bērniem", prostitūcijai, bet īpaši tas saistīts ar noziedzību. Ir ļoti skumji, ka cilvēki, kas pārmērīgi lieto alkoholu, neapzinās to ļaunumu, ko viņi nodara sev. Bīstams ir fakts par to, ka viņi apdraud arī valsti, piemēram, sabiedriski bīstamu nodarījumu veikšana, bezatbildīgs dzīvesveids. Ņemot vērā visu iepriekšminēto var uzskatīt alkoholismu kā kriminogēnu faktoru, kas veicina noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu.
Ir ļoti skumji, ka cilvēki, kas pārmērīgi lieto alkoholu, neapzinās to ļaunumu, ko viņi nodara sev. Bīstams ir fakts par to, ka viņi apdraud arī valsti, piemēram, sabiedriski bīstamu nodarījumu veikšana, bezatbildīgs dzīvesveids. Ņemot vērā visu iepriekšminēto var uzskatīt alkoholismu kā kriminogēnu faktoru, kas veicina noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu.
Kad hroniskais alkoholisms kombinējas ar smadzeņu arteriosklerozi un tāpēc iestājusies demence, var runāt par nepieskaitāmību.
Personai, kas atzīta par nepieskaitāmu vai atradusies ierobežotas pieskaitāmības stāvoklī, tiesa var piemērot likumā noteiktos medicīniska rakstura piespiedu līdzekļus.
Saskaņā ar Krimināllikuma 55.panta septīto daļu nosacīti notiesājot, tiesa var uzlikt notiesātajam, kas izdarījis noziedzīgu nodarījumu uz alkoholisma, narkomānijas vai toksikomānijas pamata, ar viņa piekrišanu pienākumu ārstēties no alkoholisma, narkomānijas vai toksikomānijas.
Hroniskiem dzērājiem, ja tie rada ģimenei nepanesamus apstākļus, var ierobežot rīcībspējas. To izdara pamatojoties uz Civillikuma 365. pantu: “Pār personām, kas, izlaidīgi vai izšķērdīgi dzīvojot, kā arī alkohola vai narkotiku pārmērīgas lietošanas dēļ draud novest sevi vai savu ģimeni trūkumā vai nabadzībā, tiesa pēc radinieku vai piederīgo lūguma vai prokurora priekšlikuma var nodibināt aizgādnību.”