Uzņēmējdarbības attīstību valstī ietekmē daudzi faktori –
sociālie, starptautiskie, politiskie, ekonomiskie, ģeogrāfiskie, klimatiskie, demogrāfiskie u.c. Uzņēmējdarbību būtiski ietekmē arī valsts nodokļu politika. Tas ir ļoti būtisks faktors valdības mērķu sasniegšanai. Nodokļiem ir ļoti svarīga loma valsts budžeta ieņēmumu nodrošināšanā. Jo lielāki ir ieņēmumi, jo veiksmīgāk iespējams risināt dažāda mēroga problēmas, kā izglītības, veselības aprūpes, sociālās, valsts aizsardzības u.c.
Kursa darba tēmu Algas nodoklis es izvēlējos vairāku iemeslu dēļ. Man šķita interesanti uzzināt algas nodokļa būtību, mērķi kā arī tā vietu ieņēmumu struktūrā.
Mana kursa darba mērķis ir iepazīties ar algas nodokli un tā elementiem.
Kursa darba uzdevums ir izpētīt un uzzināt ko nozīmē algas nodoklis, kā to aprēķina un kur tas paliek ieņēmumu struktūrā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis pieder pie tiešo nodokļu grupas.
Iedzīvotāju ienākuma nodokli pēc būtības var iedalīt:
1.patentmaksas;
Patentmaksa ir pašvaldību noteikts avansa maksājums par atsevišķu veidu saimnieciskās darbības veikšanu. Patentmaksa tiek samaksāta pirms saimnieciskās darbības uzsākšanas.
2.nodokļa par ienākumiem no saimnieciskās darbības;
Ja fiziskā persona gūst ienākumus no saimnieciskās darbības (individuālā darba, īpašuma vai citiem avotiem), tā maksā nodokli par gūto ienākumu no saimnieciskās darbības. Nodoklis tiek maksāts avansa veidā, un tiek precizēts beidzoties taksācijas gadam.
3.algas nodokļa.
Algas nodokli par darbinieka gūtajiem ienākumiem aprēķina un maksā darba devējs. Algas nodokļa objekts ir maksātāja mēneša apliekamie ienākumi, t.i., darba vietā, kur iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, – starpība starp kalendārā mēneša ienākumu un mēneša neapliekamo minimumu, attaisnoto izdevumu, kas saskaņā ar likumu ir atskaitāmi no ienākuma, kas pamatojas uz darba tiesiskajām attiecībām, un atvieglojumu summu. darba vietā, kur nav iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, – kalendārā mēneša ienākums, no kura tiek atskaitītas par attiecīgo kalendāro mēnesi nomaksātās sociālās iemaksas. [5. 17lpp]
Pagājušā gadā Latvijā vidēji par vienu strādājošo tika samaksāts 830 latu algas nodoklis (iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts obligātajās sociālās apdrošināšanas iemaksas, ieskaitot darbinieka un darba devēja maksātās summas). Šis skaitlis parāda, cik katrs strādājošais un viņa darba devējs vidēji ir samaksājis algas nodokli, kuru tālāk izmanto pensiju izmaksām, veselības aprūpei, izglītībai, pašvaldību finansēšanai u.c. valstij svarīgās jomās. …