Alfreds Nobels dzimis 1833. gadā 21. oktobrī, ir izcils zviedru zinātnieks, inženieris, ķīmiķis, uzņēmējs, Zviedrijas Karaliskās biedrības loceklis. Nobels bija viens no četriem dēliem Imanuela un Karolīnas Nobelu ģimenē. Savu izgudrotāja talantu Alfreds mantojis no sava tēva, kuru dēvēja par ģēniju bez izglītības, jo Imanuels Nobels slikti rakstīja, nezināja svešvalodas, savas zināšanas ieguva pašmācības ceļā. Taču tas viņam netraucēja kļūt par atzītu inženieri un arhitektu un vadīt kaučuka fabriku.
Taču ne visa Alfreda Nobela tēva darbība bija veiksmīga, tāpēc, lai par parādiem viņu neieliktu cietumā, viņš kopā ar savu ģimeni bija spiest bēgt uz Krieviju, kur savā labā veiksmīgi izmantoja Krimas karu. Viņa rūpnīca Ogarevs un Nobels būvēja kuģus, dzelzceļa vagonu riteņus, tvaika āmurus, šautenes, taču sevišķus panākumus guva zemūdens mīnu ražošanā, par ko arī saņēma cariskās Krievijas zelta medaļu Par centību Krievijas rūpniecības attīstībā. Pastāv viedoklis, ka arī pirmo dzīvojamās mājas centrālās apkures ierīci Krievijā ir uzstādījis tieši A. Nobela tēvs.
Līdz ar kara beigām beidzās arī zemūdens mīnu un šauteņu pasūtījumi un Imanuels Nobels bankrotēja, un pēc 22 Krievijā pavadītiem gadiem atgriezās Zviedrijā.
Māte Karolīna dažkārt glāba ģimeni grūtos brīžos, nelielā bodītē tirgojot pārtikas produktus. Alfreds mātei bija ļoti pieķēries, un psihoanalītiķi domā, ka tieši tas viņam traucēja nodibināt stabilas attiecības.
Tāpat kā tēvs, arī Alfreds Nobels nav ieguvis nekādu īpašu izglītību, ja neskaita pusgadu ilgas mācības kādā Stokholmas licejā un skološanos pie privātskolotājiem. Viņš nav beidzis nevienu augstskolu, taču jau jaunībā ir izcēlies ar īpašu erudīciju un intelektu. „Neparasti gudrs, taču slimīgs, sevī ierāvies jauns sapņotājs...” tā par Nobelu tika teikts. Viņš lieliski pārzināja ķīmiju un fiziku, kā arī inženierzinātnes, medicīnu, filozofiju, literatūru, vēsturi. Pārvaldīja zviedru, krievu, vācu, angļu, franču un itāļu valodas. 1949. gadā Nobels devās divus gadus ilgā ceļojumā, par tēva naudu, lai pilnveidotu savas zināšanas. Lielu daļu laika no šī ceļojuma Nobels pavadīja pie pazīstamā franču zinātnieka- ķīmiķa Peluzas. Vienlaikus centās uzlabot savu veselību.
…