Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
4,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:192165
 
Vērtējums:
Publicēts: 20.10.2005.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 7 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Alerģija (gr. allos – cits, ergon – darbība) ir sensibilizēta organisma paaugstināts imunoloģisks jutīgums pret noteiktiem antigēniem (alergēniem). Šādā stāvoklī alergēna atkārtota ievadīšana izraisa audu bojājumu.
Vairāku alerģisko reakciju (atopisko slimību) izcelsmē svarīga nozīme ir pārmantotajai predispozīcijai. Atopiskās slimības pieder pie multifaktoriālām slimībām – alergēns ir slimības cēlonis, bet pārmantotā predispozīcija – apstāklis, kas veicina alerģijas attīstību. Empīriskā riska tabulas liecina, ka bērni, kuriem abi vecāki ir alerģijas slimnieki, 50-7% gadījumu arī slimo ar alerģiju. Ja viens no vecākiem vai viņu pēcnācējiem ir alerģijas slimnieks, nākamā bērna saslimšanas varbūtība ir 25-50%.
Uzskata, ka pārmantoto predispozīciju nosaka poligēna sistēma, kurā svarīga nozīme ir lokusam, kas determinē paaugstinātu IgE līmeni asinīs – cilvēki pārmanto spēju veidot organismā lielu daudzumu IgE. Tomēr alerģijas konkrētās izpausmes dažādās paaudzēs bieži atšķiras. Piemēram, tēvs ir bijis jutīgs pret zemenēm, bet bērni slimo ar bronhiālo astmu, ekzēmu utt.

Etioloģija. Alergēni
Vielas, kuras cilvēkam izraisa palielinātu jutīgumu jeb alerģijas stāvokli, sauc par alergēniem. Dabā ir daudz dažādu alergēnu. Atkarībā no to veidošanās un atrašanās vietas alergēnus iedala eksogēnos un endogenos alergēnos.
Eksogēnie alergēni iekļūst organismā no ārējās vides. Tie ir augu valsts un sadzīves priekšmetu putekļi, siens, uztura komponenti, medikamenti, krāsvielas un citi ķīmiski savienojumi, dzīvnieku spalvas, blaugznas, baktērijas, vīrusi, sēnītes un citi alergēni. Pēc ceļa, kādā eksogēnie alergēni iekļūst organismā, izšķir inhalācijas alergēnus (ziedputekšņi, sēņu sporas, zāles, dzīvnieku spalvu, zivju zvīņu un citi putekļi), alimentārus alergēnus (piens, gaļa, zivis, krabji, augu olbaltumvielas, zemenes, rieksti, šokolāde u.c.), kontakta alergēnus (dzīvnieku spalva, kažokādas, ādas, vilna, neilons, gumija, darva, metāli, sveķi, krāsvielas, ķimikālijas, kā arī antibiotikas), infekcijas alergēnus (baktērijas, vīrusi), injekcijas alergēnus (lapseņu, bišu, zirnekļu, utu, blakšu un citu insektu indes, medikamenti injekcijām) un invāzijas alergēnus (cērmes, lenteņi, ehinokoki). …

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties