Insults ir viena no galvenajām sabiedrības veselības problēmām gan pasaulē, gan Latvijā, radot ievērojamu slogu visai sabiedrībai, kā kopumam . Akūts insults ir akūts asinsrites traucējums smadzenēs, kas var izraisīt smagas un paliekošas sekas, tostarp ilgstošu invaliditāti vai pat nāvi. Tā kā iedzīvotāju novecošanās un dzīvesveida riska faktori, piemēram, augsts asinsspiediens, diabēts un smēķēšana, kļūst arvien izplatītāki, insulta biežums nemazinās, bet tieši pretēji palielinās.
Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā insults katru gadu skar vairāk nekā 7000 cilvēku. Statistika rāda, ka insulta dēļ mirst aptuveni 2000 cilvēku gadā, un tas ir viens no galvenajiem invaliditātes cēloņiem pieaugušo vidū. Pēdējos gados ir novērots, ka, lai arī insulta ārstēšanā un profilaksē ir panākts zināms progress, insulta biežums un tā radītās sekas joprojām ir nozīmīgs veselības aprūpes izaicinājums. [1]
Lai, mēs kā sabiedrība efektīvi spētu cīnīties ar šo problēmu, ir būtiski izprast insulta etioloģiju, riska faktorus, diagnostikas un ārstēšanas metodes, kā arī apzināties adekvātu un savlaicīgu aprūpi pacientiem ar akūtu insultu. Šī referāta mērķis ir apskatīt akūta insulta pacienta aprūpes aspektus, sākot no pirmās palīdzības sniegšanas līdz ilgtermiņa rehabilitācijai un profilaksei. …