No sākuma man gribētos aprakstīt kautrīgumu, kas ir viens no sajūtām, kas veido mazvērtības izjūtu. Kautrība – kaunēšanās un bailes, tāpēc arī rodas dažādas neveiksmes. Apmēram 70% jauniešu un 40% pieaugušie ciešs no šīm jūtām. Kautrīgam cilvēkam rodas grūtības iepazīties, viņš jūtas vientuļš un ar laiku ieslīgst depresijā. Ir grūtības izdarīt spriedumus, kļūst neiespējama efektīva saskarsme un tā ar gadiem pastiprinās.
Kautrības pamatā biežāk ir neapmierinātība ar sevi - izskatu, ķermeņa uzbūvi, runas veidu utt. Otrais biežākais iemesls ir baiļu sajūta - no jaunām, neparastām situācijām, kam pamatā ir adoptācijas un komunikācijas traucējumi. Ir pierādīts, ka no kautrīguma visvairāk cieš tieši puiši un vīrieši. Sieviešu un meiteņu uzvedību kautrīgums ietekmē nedaudz mazāk(tomēr tas var rasties no dažādiem kompleksiem) . Attiecību veidošanā, parasti vismaz sākuma posmā, vadošā – prevalējošā loma ir puišiem, kaut gan mēdz būt arī pietiekoši aktīvas meitenes, kas uzdrīkstas pirmās sākt sarunu, lai iepazītos.
Kā apkārtējie vērtē kautrīgu vīrieti? Puisis, kurš kompānijā mēdz turēties nedaudz nostāk no pārējiem, neiesaistās sarunās (jo viņš jau nav tik gudrs...), piekrīt citu izteiktiem spriedumiem vai ierosinājumiem. Kā mēs šādu puisi vērtējam? Vienā kompānijā viņu var uzskatīt par 'mīksto', citā par iedomīgo - kopumā negatīvi. Iespējama situācija, ka puisis-vīrietis savu kautrīgumu slēpj zem maskas un šādā gadījumā viņš centīsies būt uzmanības centrā – bezgala runīgs, ar dažādām idejām, kuru realizācijā parasti pats neiesaistīsies.…