Akciju vai daļu kapitāls (pamatkapitāls) ir bilances pasīva postenis, kurš ir iekļauts un atspoguļojas pasīva pirmajā iedaļā – „pašu kapitālā”. Izņemot pamatkapitālu, pašu kapitāls sastāv vēl no četriem pašu kapitāla posteņiem, kuri ir:
Akciju (daļu) emisijas uzcenojums;
Ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezerve;
Rezerves – kopā:
likumā noteiktās rezerves;
rezerves pašu akcijām vai daļām;
sabiedrības statūtos noteiktās rezerves;
pārējās rezerves.
Nesadalītā peļņa:
iepriekšējo gadu nesadalītā peļņa;
pārskata gada nesadalītā peļņa.
Akciju vai daļu kapitāla (pamatkapitāla) palielināšanas darījuma veidi:
1)papildu kapitāla piesaistīšana;
2)daļas sabiedrības uzkrātā kapitāla pārveidošana par tās akciju vai daļu kapitālu;
3)parādu kapitalizācija;
4)izlaisto obligāciju pārveidošana par akcijām (akciju sabiedrībās).
Akciju vai daļu kapitāla (pamatkapitāla) samazināšanas darījumi:
1)katras akcijas vai daļas vērtības samazināšana;
2)sabiedrībai pašai iegūstot savas akcijas vai daļas zem to vērtības un par šo akciju vai daļu vērtību samazinot akciju vai daļu kapitālu;
3)akciju vai daļu kapitāla samazināšanai iesniegto dalībnieku daļu dzēšana.
Akciju vai daļu kapitālu drīkst palielināt vai samazināt tikai ar dalībnieku sapulces lēmumu, izdarot grozījumus sabiedrības statūtos.
Pamatkapitāla jēdziens.
Pamatkapitāls nav nekas cits kā statūtos naudas izteiksmē noteikts lielums, ko veido sabiedrības daļu (akciju) nominālvērtību kopsumma. Piemēram, ja AS ir izlaidusi 10000 akciju un katras akcijas nominālvērtība ir Ls 50, tad šīs sabiedrības pamatkapitāls ir Ls 500 000. Savukārt akcija ir pamatkapitāla attiecīgā daļa, kura nodrošina tās īpašniekam likumā un AS statūtos noteiktās tiesības. No juridiskā viedokļa pamatkapitāls kā daļu vai akciju nominālvērtību kopsumma dod pamatu balsstiesību aprēķināšanai dalībnieku sapulcēs un dividenžu apmēra noteikšanai, jo pamatprincips ir tāds, ka balsstiesības un tiesības uz dividendi tiek aprēķinātas proporcionāli īpašumā esošajam daļu (akciju) skaitam.
Ekonomiski pamatkapitālam nav tik liela nozīme, jo pamatkapitāls pats par sevi nav manta un ir tikai statūtos noteikts abstrakts skaitlisks lielums. Ekonomiskā nozīme ir mantai (naudai un lietām), ar kuru šis statūtos noteiktais skaitlis tiek apmaksāts. Bieži vien pamatkapitālu ekonomiski uztver kā garantiju sabiedrības spējai pildīt saistības, taču jāteic – tikai līdz zināmai robežai. …