Ir dažādi veidi, kā iesaistīties uzņēmējdarbībā: no tādiem, kad pamatkapitāla ieguldītājs ir gan rīkotājs, gan arī izpildītājs (piemēram, individuālais zemnieks), līdz tādam, kad ieguldītājs ierobežo savu devumu ar uzticības risku, iegādājoties akcijas un saņemot par to peļņas daļu – dividendes.
“Nopērkot akcijas, ne vienmēr jutīsimies droši par ieguldītajiem uzkrājumiem, un tie, kas agrāk domāja savādāk drīz vien sapratīs, ka tādā veidā var ne tikai nopelnīt vairāk nekā ieguldot naudu uz procentiem bankā, bet arī var kļūdīties un daudz ko zaudēt. Akciju pirkšana un pārdošana ir kā azartspēle: tas, kurš prot spēlēt, paredzēt notikumu attīstību, noteikt ekonomikas galvenās perspektīvas un riskēt īstajā brīdī, tas arī uzvar.”
Pēc Latvijas Centrālā depozitārija datiem šobrīd Latvijā 110 tūkstoši jeb 4,6% iedzīvotāju ir akcionāri – tātad viņiem pieder akcijas. Tā ir liela sociālā grupa, kurai ir tendence palielināties. Tādējādi aktualizējusies nepieciešamība pēc informācijas par vērtspapīru tirgu un darījumiem tajā. Kāda ir laimes atslēga, lai darījumos ar vērtspapīriem vienmēr tikai vinnētu, nevar pateikt neviens. Tomēr der zināt vērtspapīru tirgus vispārējos principus un likumsakarības, lai iespējamo risku vadītu. Tāpēc šajā darbā tuvāk iepazīsimies ar to, kas ir akcija, kā tās tiek laistas apgrozībā, pirktas un pārdotas, uzzināsim, kas ir biržas indekss, kā piemēru aplūkosim a/s “Latvijas Gāzes” akciju cenu izmaiņas.…