1. Kādas teorijas par cilvēku un tās sabiedrības izcelšanos pastāv?
Cilvēkiem ir dabiska zinātkāre par savu izcelsmi. Antropoģenēze ir cilvēka rašanās jeb mūsdienu cilvēka fiziskā tipa un sabiedrības sākotnējais veidošanās process. Par cilvēka izcelšanās vietu uzskata Āfriku, tikai vēlāk tika apdzīvoti citi kontinenti. Domā, ka cilvēka attīstība ir gājusi ļoti garu ceļu. Par to kad un kā radušies pirmie cilvēki, joprojām nodarbina zinātnieku un rakstnieku prātus.
Par cilvēka izcelšanos pasaulē valda trīs galvenās teorijas:
1. Evolūcijas teorija;
2. Kreacionisms jeb Bībeles teorija;
3. Kosmosa teorija;
Bez šim trijām populārākajām pasaules un cilvēka rašanās teorijām pastāv vēl daudzas citas, kuras pagaidām neguva lielu atbalstu un popularitāti pasaules rašanās pētnieku vidū vai arī kaut-kādu slepenu iemeslu dēļ netiek atklātas plašajai sabiedrībai.
Evolūcijas teorija
Kārlis Linnejs bija pirmais kas sāka runāt par dzīvās dabas daudzveidību un to, ka viņš uzsver sugu kā dzīvības galveno eksistences formu, reāli eksistējošu organiskās pasaules pamatvienību.
19. gadsimta vidū Čarlzs Darvins izveidoja teoriju par cilvēka izcelšanos no cilvēkpērtiķa evolūcijas ceļā. Pēc Darvina teorijas, evolūcija noris pamat faktoru — mainības, cīņas par eksistenci, dabiskās izlases un iedzimtības kopējās darbības rezultātā. Ja kāds no šiem faktoriem izpaliek, evolūcija nenotiek. Tās evolucionējušas kopš pašiem dzīvības pirmsākumiem. Darvins uzskatīja, ka tās vieno kopīga izcelšanās, un to ciltskoki ir izsekojami pēc fosilajām atliekām. Darvins uzskatīja, ka evolūcija noris diverģenti (organismu grupu pazīmēm attālinoties) un tai ir monofilētisks raksturs, t. i., sugas radušās no kopēja senča. Savas teorijas pamatošanai Darvins izraudzījās iespējami mazāk apstrīdamas fosilijas: maz pazīstamus jūras organismus, sīkus sprogkājvēžus, sen izzudušus gliemju utt.
Mēs varam iedomāties, ka cilvēka evolūcija sākusies ar pirmatnīgu cilvēk -pērtiķveidīgu būtni, kas pakāpeniski kļuvusi aizvien līdzīgāka cilvēkam.
…