Aizbildnības un aizgādnības institūts Latvijā šodien ir aktuāls un nozīmīgs, jo bērnu skaits, kuriem nodibina aizbildnību pieaug ar katru gadu. Turklāt liels ir arī to bērnu skaits, kuru vecākiem ir pārtrauktas aizgādības tiesības, tātad arī šiem bērniem būtu vajadzīgs aizbildnis.
Atjaunojot Latvijas Civillikumu 1993.gadā, aizbildnības un aizgādnības institūts tajā palika negrozīta sākotnējā 1937.gada redakcijā. Latvijā tika atjaunota pirms padomju okupācijas līdz 1940.gadam pastāvējušā aizbildnības un aizgādnības sistēma. Tāpēc Latvijā tika atjaunota tai vēsturiski tradicionālā aizbildnības un aizgādnības iestāžu struktūra – atjaunotas bāriņtiesas un pagasttiesas.1
Ģimene ir katras valsts pamats. Ģimenē ienākot bezdarbam, naudas trūkumam, alkoholismam tiek saasinātas ģimenes locekļu savstarpējās attiecības. LR ir arī ļoti smaga ekonomiskā situācija, kuras vainas dēļ mēdz ciest bērni, jo daļai vecāku ir grūti nodrošināt bērna pilnvērtīgu attīstību, uzturu un sagatavošanu dzīvei. Bērnam ir vajadzīga drošības sajūta, ka jebkurā brīdī viņu aizstāvēs, dos padomu, ka uz šis zemes viņš nav pamests viens. Ja bērna bioloģiskā ģimene nevar nodrošināt tādus apstākļus, nepieciešams ievietot citā ģimenē, piemēram audžuģimenē, nodot adopcijai vai arī iecelt aizbildni.
Darbs veltīts, lai izpētītu aizbildnības un aizgādnības institūtu civiltiesībās, lai labāk varētu izprast situāciju šajā jomā.
Mana darba mērķis - noskaidrot aizbildnības un aizgādnības jēdzienu un izanalizēt spēkā esošo likumdošanu, kas attiecas uz aizbildnības un aizgādnības institūtiem. …