Secinājumi
Rezumējot drošības situāciju un draudus drošības kompleksā, kurā ietilpst Čada, Kamerūna, Nigēra un Nigērija, var secināt, ka:
• Reģions uzskatāms par drošības kompleksu, jo attiecības tajā ir noturīgas, taču laika gaitā svārstījušās no naidīgām (robežstrīdi starp Kamerūnu un Nigēriju) līdz draudzīgām.
• Komplekss aktualitāti starptautiskajā telpā ieguvis saistībā ar tā ekoloģisko, militāro un no tiem izrietošo cilvēkdrošību.
• Attiecībā uz ekoloģisko drošību, kā galvenais faktors minams Čadas ezers un tā straujā izsīkšana pēdējo četru desmitgažu laikā. Šo kā nopietnu apdraudējumu izvirza visas četras kompleksa valstis, vienojoties par kopīgiem risinājumiem un attīstības plāniem. Tādējādi, no maksimāli iegūstamajiem +6 punktiem (pēc indikatoriem) attiecīgajā sektorā valstis ir uzrādījušas ļoti augstas sadarbības spējas, tos arī saņemot.
• Runājot par militāro drošību, jāuzsver 2009. gadā Nigērijā, Čadas ezera apkaimē radušos teroristu grupējumu Boko Haram, kurš gadu gaitā nesis daudz upuru, tādējādi liekot reaģēt arī apkārtējām valstīm. Tās spējušas vienoties kopīgos risinājumos un redzējumā, tādējādi sekmējot kritērija izpildi ar +6 punktiem.
• Kā abu iepriekšējo draudu izrietoša seka minama cilvēkdrošība – precīzāk – humānā un bēgļu krīze. Šeit kritērijs sasniegts +2 pakāpē, ņemot vērā, ka valstis, lai arī cenšas, nav spējīgas garantēt visiem uzņemtajiem bēgļiem nepieciešamos dzīves apstākļus, kā arī līdz galam nepilda starptautiskās saistības, kas ilgtermiņā var kaitēt šo valstu draudzīgumam.
…