Pie administratīvo tiesību avotiem attiecas gan rakstītās (likumi, judikatūra u.c.), gan nerakstītās tiesības (paražu tiesības, tiesību principi). Rakstītās (pozitīvās) tiesības ir spēkā esošajos likumu krājumos atrodamās tiesību normas. Ar Latvijas pozitīvajām administratīvajām tiesībām jāsaprot tās Latvijā spēkā esošās tiesību normas, kas attiecas uz Latvijas publisko administratīvo iekārtu un darbību un Latvijas iedzīvotāju publiskajiem pienākumiem un tiesībām.
Ar administratīvo tiesību avotiem var saprast administratīvi tiesiskās izglītības formas un ārējo strukturālo administratīvo tiesību normu izpausmi. Administratīvo tiesību avotu izpratni var skatīt no trīs aspektiem:
1). tas veicina tiesību normu rašanos saskaņā ar objektīviem ekonomiskās un sociālās attīstības nosacījumiem un lai atspoguļotu sabiedrības intereses;
2). administratīvo tiesību avots apzīmē impulsu, sava veida tiesību normu formulēšanas sākumu un tiesību veidošanas procesu;
3). administratīvo tiesību avots ir kā administratīvo tiesību normu izteiksmes un strukturizācijas forma.2
Galvenie administratīvo tiesību avoti ir:
● likumi;
● MK noteikumi;
● pašvaldību noteikumi;
● starptautiskie līgumi;
● paražu tiesības.
1.5.LIKUMI
Likumi ir pats svarīgākais administratīvo tiesību avots, jo, pirmkārt, tas ir visplašākais administratīvo tiesību avots modernā valstī un, otrkārt, likumi atrodas visaugstāk tiesību hierarhijā, visi citi normatīvie akti ir pakļauti likumiem (tie nedrīkst runāt pretim likumam un zaudē savu spēku, ja nonāk konfliktā ar likumu).…