5.Nobeigums
ATR ietekmējošie faktori ir salīdzinoši daudz un tie ir dažāda rakstura pēc savas rakstura – sociālekonomiskie, politiskie, strukturālie un institucionālie.. Pētījumā iegūtie rezultāti ļauj secināt, ka vide, kurā notiek ATR ir nesakārtota un ka tās norisi nosaka būtībā procesi, kas ir haotiski un pēc būtības – pretrunīgi. Tajā skaitā – likumdošanas vide, kas ļauj apšaubīt viedokli vai ATR mērķis – par ekonomiski spēcīgu vietējo administratīvo ir sasniedzams.
Šādu secinājumu izvirzīšanu, galvenokārt, nosaka jautājums par zemu vietējo pašvaldību finansiālo autonomiju – gan budžeta ieņēmumu jomā, gan institucionālo konkurences instrumentu ierobežotības jomā. Attiecīgi zemais autonomijas līmenis neļauj pašvaldībām regulēt savu ieņēmumu bāzi, tādējādi stimulējot ekonomisko attīstību.
Darbā rezultāti arī liecina, ka ATR nav devusi būtiskus uzlabojumus tajās teritoriālajās vienībās, kurās ATR formāli ir notikusi – ir izveidoti novadi un dati, savukārt, neliecina, ka pašvaldībās ar zemu ekonomisko attīstību ATR rezultātā pieaugtu finansiālā autonomija – ko tikai daļēji var skaidrot reformas.
Iepriekš minētie faktori liek secināt, ka ir nepieciešamas noteikta rakstura izmaiņas esošajā likumdošanā – vietējo pašvaldību institucionālās autonomijas, fiskālās autonomijas līmeni jomās, lai būtu iespējams sasniegts ATR mērķi, kas varētu būt arī nākamo pētījumu objekts – par vietējo pašvaldību finansiālās autonomijas celšanas nepieciešamību un konkurences instrumentu piemērošanu vietējās pašvaldībās.
Lai tiek atzīts, ka notiek iekšējā “mazā izlīdzināšanās” jaunajās teritoriālajās vienībās – šāds apgalvojums neļauj izvirzīt apgalvojumu, ka tādējādi tiek panākta vietējo teritoriālo vienību ekonomiskā attīstība: “Pie kapitālisma viss ar laiku izlīdzinās, tātad pēc kaut kādiem piecdesmit gadiem, varbūt arī pie pašas sliktākās valdīšanas izlīdzināsies reģioni” (M.Pūķis, intervija, 14.06.2007).
…