Administratīvās organizācijas pamatprincipu attīstība
Administratīvais darbs modernajās kultūras valstīs ir ļoti plašs un daudzpusīgs. Lai šo darbu sekmīgi veiktu, ir nepieciešams plašs, labi noorganizēts, šīs darbības uzdevumiem piemērots administratīvais aparāts, sastāvošs no publiskām iestādēm un viņās nodarbinātām amatpersonām un dienestpersonām. Vēsturiski labi izveidots administratīvais aparāts bija atrodams jau dažās senajās valstīs ar attīstītu kultūru un plašu valsts darbību, piemēram, senajā Romā. Valsts administratīvā aparāta jaunu attīstību vērojam 17. un 18.gs sākumā, kad Eiropā redzam jau dažas lielas centralizētas valstis ar spēcīgu valsts varu. Administratīvās darbības un administratīvā aparāta veidošanā savā laikā pirmo vietu ieņēma Francija, kur jau 17.gs pirmajā pusē Ludviķa XIII ministra kardināla Rišeljē administratīvajā reformā redzams pārdomāts plāns, kura rezultātā rodas centralizēta, saskaņota un noteiktai valdībai padota administratīvā darbība viņai atbilstošu administratīvo aparātu. Bet sevišķi 19.gs var apzīmēt kā valsts organizācijas, sevišķi arī administratīvās organizācijas, celtniecības laikmetu.
Administratīvās darbības attīstība un administratīvā aparāta veidošana turpinās 20.gs, kur izšķir divas interesantas faktu virknes :
a) pēc pasaules kara nodibinātajās jaunajās valstīs tiek veikts intensīvs organizatorisks darbs : administratīvā iekārta nedaudz gados tiek izveidota pēc lielāko kultūras valstu paraugiem
b) jaunās autoritārās iekārtas valstīs tiek uzstādīti daži jauni pamatprincipi, piemēram, valsts ražīgo spēku un līdzekļu lielāka koncentrācija un plānveidīga izlietošana saimnieciskai un kulturālai celtniecībai, kas rada dažus jaunus uzdevumus, piemēram, dažu svarīgāko saimniecības nozaru pārorganizēšanu un pieskaņošanu valsts vajadzībām, kas kopā ņemot izsauc administratīvās darbības lielāku koncentrāciju, saskaņošanu un padotību stingrākai vadībai, kā arī attiecīgu administratīvā aparāta veidošanu un papildināšanu ar dažām jaunām iestādēm ( piemēram, Lauksaimniecības, Tirdzniecības un rūpniecības, Amatniecības un Darba kameras).
…