1. Administratīvas atbildības jēdziens
‘‘Atbildību var definēt, pēc A. Stuckas domām, kā cilvēka spēju apzināties savas darbības sekas’’.1
Atbildība ir tā lieta, bez kuras būtu sarežģīti visiem cilvēkiem sadzīvoties vienā pasaulē. Es piekrītu ar Stucku, ka atbildība regulē pārkāpēju, ar viņas palīdzību cilvēks var saprast, ko viņš ir izdarījis. Bailes atbildēt par savu rīcību, apstādinā cilvēku no pārkāpumiem.
Juridisko terminu vārdnīcā administratīvā atbildība tiek definēta kā ‘‘viens no valsts piespiedu līdzekļiem un atbildības veidiem, kas saistīts ar administratīvā soda uzlikšanu.’’2 Manuprāt, arī šīs definējums ir pareizs, jo administratīvā atbildība ir cieši saistīta ar administratīvo sodu. Gandrīz katrā gadījumā (pārkāpuma veidā), pārkāpējam jāmaksā administratīvo sodu, jāsaņēma brīdīnajumu u.t.t.
‘‘Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā ir arī pieminēts par administratīvo atbildību. 8.pantā ir teikts, ka personai, kura ir izdarījusi administratīvo pārkāpumu, jāatbild par pārkāpumu saskaņā ar likumu, kurš uz doto brīdi ir spēkā.’’3 Bez šaubām, atbildēt par pārkāpumiem var tikai saskaņā ar likumu, kuram bija spēks, kad pārkāpums tika izdarīts. Nekādus jaunus likumus izdomāt nav atļauts, tikai ar stāšanos spēkā likumu var piemērot.
Administratīvā atbildība izpaužas uz visiem cilvēkiem gan uz fiziskām personām, gan uz juridiskām. Visi likumā priekšā ir vienādi, visām personām jāatbild par pārkāpumiem vienādi. Piemēram, ‘‘14.1 pantā tiek minēts par juridisko personu atbildību, kur pat personam, kuras veic komercdarbību, bet nav juridiskās personas, par administratīvajiem pārkāpumiem atbild tāpat kā juridiskām personam.’’4 Bez šaubām, tās ir pareizi, jo ka jau minēju, likums priekš visiem ir vienāds. Ja kādam būtu vairāk privilēģiju, tad administratīvā atbildība ka tāda, zaudētu savu jēgu. Kāpēc tāda atbildība būtu vajadzīga demokrātiskā valstī, kur visām personām ir vienādi pienākumi un tiesības.
…