Latvijas Republikā tiek izdarīti daudz un dažādi pārkāpumi, kas apdraud valsts vai sabiedrisko kārtību, īpašumu, pilsoņu tiesības. Lai šo pārkāpumu izdarītāji nepaliktu nesodīti, tiek piemēroti LR Krimināllikumā un Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktie sodi. Savā darbā es aplūkoju, kādi sodi ir paredzēti un cik tie ir bargi Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksā.
Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksa 22.pants nosaka, ka ‘’administratīvais sods ir atbildības līdzeklis un tiek piemērots, lai personu, kura izdarījusi administratīvo pārkāpumu, audzinātu likumu ievērošanas un sadzīves noteikumu cienīšanas garā, kā arī lai tiklab tiesību pārkāpējs, kā citas personas neizdarītu jaunus pārkāpumus’’.
Lai tālāk varētu runāt par administratīvo sodu, ir jānoskaidro, kas ir administratīvais pārkāpums. Saskaņā ar Latvijas administratīvo pārkāpumu kodeksa 9.pantu, par administratīvo pārkāpumu atzīstama prettiesiska, vainojama (ar nodomu vai aiz neuzmanības izdarīta) darbība vai bezdarbība, kura apdraud valsts vai sabiedrisko kārtību, īpašumu, pilsoņu tiesības un brīvības vai noteikto pārvaldes kārtību un par kuru likumā paredzēta administratīvā adtbildība.…