Lai izprastu administratīvā pārkāpuma jēgu, ir jānoskaidro, ko nozīmē vārds pārkāpšana. “Juridisko terminu vārdnīcā” ir dots sekojošs skaidrojums: “Pārkāpšana – juridiskos aktos noteikto priekšrakstu un aizliegumu neievērošana.” Tātad, lai realizētu Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (turpmāk LAPK) 1.pantā minētos uzdevumus un priekšrakstus ir jānosaka, kāda darbība vai bezdarbība atzīstama par administratīvo pārkāpumu. LAPK 9.pantā ir dota šāda administratīvo pārkāpumu definīcija: “Par administratīvo pārkāpumu atzīstama prettiesiska, vainojama (ar nodomu vai aiz neuzmanības izdarīta) darbība vai bezdarbība, kura apdraud valsts vai sabiedrisko kārtību, īpašumu, pilsoņu tiesības un brīvības vai noteikto pārvaldes kārtību un par kuru likumā paredzēta administratīvā atbildība.”
Administratīvā atbildība par šajā kodeksā norādītajiem pārkāpumiem iestājas, ja par šiem pārkāpumiem pēc to rakstura, saskaņā ar spēkā esošajiem likumiem, nav paredzēta kriminālatbildība. Šeit ir jāņem vērā visi apstākļi, kas ir saistīti ar konkrēto gadījumu, jo nepieredzējis darbinieks var kļūdīties nosakot, vai tas ir kriminālpārkāpums vai administratīvais pārkāpums.
Kā tika minēts, administratīvais pārkāpums var būt izdarīts ar nodomu vai aiz neuzmanības. Ar nodomu izdarīts administratīvais pārkāpums ir tad, ja persona, kas to izdarījusi, ir apzinājusies savas darbības vai bezdarbības prettiesisko raksturu, paredzējusi tās kaitīgās sekas un vēlējusies vai apzināti pieļāvusi šo seku iestāšanos (LAPK 10.pants).…